RTÜK yine kanallara ceza yağdırdı: İktidar karşıtı yorum yapılamaz hale geldi

Yandaş basının ve gericilerin şikayetiyle kanallara sürekli ceza yağdıran RTÜK yine pek çok kanala idari para cezası kesti. Kurum, iktidar karşıtı her yayını mercek altına almış durumda.

Haber Merkezi

RTÜK yine kanallara ceza yağdırdı. Sosyal medya hesabından verilen cezaları paylaşan CHP'li Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın şikayeti üzerine “doğruluk ilkesine” aykırı yayın iddiasıyla FOX/NOW TV’ye yüzde 2 idari para cezası verildiğini duyurdu. Karar oyçokluğuyla alındı.

RTÜK, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un şikayeti üzerine “tarafsızlık ve gerçeklik ilkesine aykırı” yayın nedeniyle yine FOX/NOW TV’ye yüzde 2 idari para cezasına hükmetti.

Temizlik deterjanı bahanesiyle ceza

Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde temizlik deterjanı ve yumuşatıcıya “ürünler için aşırı vurgu” yapıldığı savıyla kanala yüzde 2 para cezası kesildi. İlhan Taşçı karar için "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor!" diye yazdı.

Kızılcık Şerbeti nedeniyle daha önce de kanala ceza kesilmiş, yayın kesme cezası verilmişti.

Taşçı ayrıca, "RTÜK, yazar Rıza Zelyut’un AKP’nin ülkeyi etnik ve dinsel kimliklerden yararlanarak kamplara böldüğü eleştirisi nedeniyle TELE 1’e “doğruluğa aykırı” yayından yüzde 2 para cezası verildi. TELE 1’e ayrıca “milli duyguları incitecek” sözler nedeniyle de yüzde 2 para cezasına hükmetti" paylaşımını yaptı.

Flash Haber’de DEM Milletvekili Ali Bozan’ın AKP-MHP ittifakına yönelik eleştirisi nedeniyle de kanala 
“devletin ülkesi ve milletiyle bölünmezliğine” aykırı yayından yüzde 3 para, 3 kez de program durdurma cezasına karar verildi.

Cem Küçük’ün İstanbul Adalet Sarayına yapılan silahlı saldırıya ilişkin yayın yasağına karşın saldırganı etkisiz hale getiren polisin ismini ve görev yerini açıkça yayında dile getirmesi nedeniyle de tarafsızlığa aykırı yayından TGRT’ye yüzde 2 para cezasına oybirliğiyle karar verildi.

Ceza için iktidar karşıtı yorum olması yeterli

RTÜK'ün kanallara verdiği cezalar artık sıradan hale geldi. Ancak sözkonusu cezaların gerekçeleri giderek politik hale geldi. İktidar karşıtı siyasi içerikler doğrudan hedef haline gelirken, beğenilmeyen yorumlar çeşitli bahanelerle cezalandırılıyor.

Özellikle muhalif kanallar para cezalarıyla terbiye edilmeye çalışılırken, RTÜK yandaş basının ve gericilerin "şikayetlerini" de göz önünde bulunduruyor.

Kimi zamanda bazı isimler erişim engelleme kararları aldırırken olduğu gibi isimlerinin geçtiği eleştirel yayınlara tahammül edemiyor.

Adının geçtiği her habere erişim engeli kararı aldırıyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum da bu isimlerden biri.

FOX/NOW TV yayınını "tarafsızlık ve gerçeklik ilkesine aykırılık" nedeniyle şikayet eden Uçum, kendisiyle ilgili haberlerden de rahatsızlık duymuştu. Erişim engelleme kararlarından soL da nasibini almıştı ve Uçum Çekmeköy'deki arazi davasında adı davacı vekili olarak geçmesi sebebiyle haberlerine engelleme kararı aldırmıştı.

"Kişilik haklarının ihlal edildiğini" öne süren Uçum, adının geçtiği her habere erişim engeli kararı talebinde bulunuyor. 

Uçum'un isminin geçtiği haberde İstanbul Çekmeköy’de Merkez Mahallesi’nde yaşayan 200’e yakın ailenin yıllardır evlerini kaybetmemek için verdikleri mücadele anlatılmıştı. soL tarafından haberleştirilen haberde 200 mahallelinin, Osmanlı döneminde tapu sahibi olan bir kişinin varisleri olduklarını iddia eden kişiler tarafından mahkemeye verilmesiyle başlayan ve yılan hikayesine dönen süreci anlatılmıştı.