Putin: Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya'dakiler sonsuza dek vatandaşımız olacaklar

Ukrayna'daki 4 bölgenin Rusya'ya katılım referandumlarının ardından Kremlin'de düzenlenen törende konuşan Putin referandum sonuçlarını tartışmayacaklarını söyledi.

Haber Merkezi

Ukrayna'daki Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya’nın Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmalar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Tören, Putin’in dün gece imzaladığı bir kararname ile Rusya’nın Herson ve Zaporijya’yı bağımsız bölgeler olarak tanımasını izliyor. Rusya, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığınıysa şubat ayı sonunda tanıdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törendeki konuşmasında, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye halklarının düzenlenen referandumlarda "seçimlerini açık bir biçimde yaptıklarını" söyledi ve her dört bölgenin birden Rusya’ya bağlanmasını içeren anlaşmaların imzalanacağını açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Putin, Rusya’ya dört yeni bölgenin eklenmesine ilişkin anayasal düzenlemelerin Rus parlamentosu tarafından destekleneceğine de emin olduğunu söyleyerek, “Zira milyonlarca insanın iradesi söz konusu” dedi.

Putin ülkesinin topraklarına dört yeni bölgenin eklenecek olmasına ilişkin, “Eşit haklarla yaşamak ve kendi geleceklerini tayin etmek, bu insanların Birleşmiş Milletler Şartı’nda da yazılı olan haklarıdır” ifadesini kullandı.

'Sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar'

Putin konuşmasında, Ukrayna hükümeti ve Batı’ya seslenerek, “Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporojye ve Herson bölgelerinde yaşayan insanlar sonsuza dek bizim vatandaşlarımız olacaklar” dedi.

Kiev'e müzakereye dönme çağrısı

Ayrıca Putin, “Kiev rejimine askeri faaliyetlerini derhal durdurma ve müzakere masasına dönme çağrısını yapıyorum” diye konuştu.

'Seçim yapılmıştır ve tartışmayacağız'

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı, “Batı, Rusya’yı özgür bir ülke olarak değil, kolonisi olarak görmek istiyor. Rusya, Batı’ya gerekli değil ancak bizler için gerekli” ifadelerini kullandı.

Putin, "Donetsk, Lugansk, Zaporojye ve Herson halklarının seçimlerini tartışmayacağız. Seçim yapılmıştır ve Rusya onlara ihanet etmeyecek" değerlendirmesini yaptı.

Putin "Batı kasıtlı olarak etnik grupları ortadan kaldırdı, onları uyuşturucuya bağımlı hale getirdi. Rusya, Batı’nın çifte standartları hatta üçlü standartlarıyla belirlediği kurallara göre yaşamayacak" diye konuştu.

Küresel gıda krizine değinen Putin, "Ukrayna’dan çıkarılan ekmek (tahıl) Avrupa’ya gidiyor, bunun sadece yüzde 5’i yoksul ülkelere gidiyor. Bu, bir sahtekarlık ve kandırmacadır" dedi.

Putin, Ukrayna’da yaşananlara ilişkin olarak “Batı’nın yönetim çevreleri maskelerini çıkarıp içlerindeki gerçeği ortaya koydu. Batı geçmişten beri Rusya’yı zayıf düşürmenin ve yok etmenin yollarını arıyor. Rusya gibi büyük bir ülkenin oluşu, bir hayalet yakalarını bırakmıyor. Batı, zorbalık politikalarını sürdürerek neo-kolonici sistemini korumak adına her şeyi yapıyor" değerlendirmesini yaptı.

Kuzey Akım açıklaması

Bu hafta Kuzey Akım 1 ve 2 doğalgaz boru hatlarını hedef alan sabotajları değerlendiren Putin "Batı'ya yaptırımlar yetmedi, Baltık Denizi'nin tabanından geçen Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarında patlamalar düzenleyerek sabotaja giriştiler" diye konuştu.

Anlaşmalar imzalandı

Putin, Kremlin’de düzenlenen törende, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasını içeren anlaşmaları imzaladı.

Putin'in ardından anlaşmalar, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin, Lugansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik, Zaporojye Bölgesi lideri Yevgeniy Balitskiy ve Herson Bölgesi lideri Vladimir Saldo tarafından imzalandı.

Referandum sonuçları

Dört bölgede düzenlenen referandumlarda, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) yüzde 99,23, Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde (LHC) yüzde 98,42, Herson’da yüzde 87,05 ve Zaporijya'da yüzde 93,11 ile Rusya’ya bağlanmaktan yana kullanıldığı açıklanmıştı.