Pervin Buldan: Devlet, İmralı notlarını Kandil’e götürmemizi istedi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 'Milletvekilliğim bittikten sonra artık siyaseti bırakacağım' dedi. Buldan, Öcalan'la görüşme notlarını devletin isteğiyle Kandil'e götürdüklerini açıkladı.

Haber Merkezi

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve DEM Parti Van milletvekili Pervin Buldan Artı TV'de yayınlanan, Kemal Avcı ile Siyaset Ötesi programına katılarak, milletvekilliği süresinin dolmasından sonra aktif siyaseti bırakacağını açıkladı.

Buldan, “Milletvekilliğim bittikten sonra ben artık siyaseti de bırakacağım, hiçbir şekilde siyasetin yanından köşesinden, bucağından geçmeyeceğim” dedi. Buldan şunları söyledi:

"Mücadele etmek farklı bir şey, elbette ki bu mücadele milletvekilliğinden ibaret değil, mücadelenin farklı yönleri farklı alanları vardır, bir yerinden tutarız. Bu mücadeleyi bırakmak bize yakışmaz elbette ama siyasi arenada değil tabii, onun dışında farklı mecralarda bir sürü alan var. insan hakları kurumları var. Bu kurumlardan bir tanesinde bu mücadeleye destek sunarım."

Çözüm sürecinde İmralı heyeti içerisinde yapılan tüm görüşmelere katılan tek üyenin kendisini olduğunu hatırlatan Pervin buldan, Abdullah Öcalan'ın heyette kendisinin yanı sıra Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan'ın olmasını önerdiğini, bu öneriyi hükümetin de kabul ettiğini belirtti. Buldan, Öcalan'la görüşmelerden tuttukları notları devletin isteğiyle Kandil'e götürdüklerini, Kandil'den aldıkları notların da devlet görevlileri eliyle Öcalan'a ulaştırıldığını ifade etti.

Buldan programda, Kenan Evren'le karşılaştığını da anlattı. Lise öğrencisiyken bir arkadaşıyla birlikte Hakkari'yi temsilen Ankara'ya gönderildiklerini söyleyen Buldan, katıldıkları bir törende Evren'le karşılaştığını, Evren'in yakalarındaki Hakkari ismini görünce kendilerine, “Kuyruklulardan mısınız?” diye sorduğunu belirtti. Buldan, Evren'in ne kastettiğini anlamadığı için kendisine bir cevap veremediklerini söyledi.