Patiswiss patronuna işçilerden ödül: ‘Kadın işçileri en inovatif sömüren patron’

Patiswiss'te Öz Gıda-İş Sendikası’na üye olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan işçilerin direnişi 15. gününde. İşçiler sendika karşıtı olan şirket sahibine verdiği ödülleri duyurdu.

Haber Merkezi

Çikolata üreticisi olan Patiswiss'in Ankara OSTİM'de bulunan fabrikasında Öz Gıda-İş Sendikası’na üye olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan işçilerin direnişi 15. gününde. Patiswiss daha önce mobbing, çalışma koşulları, işçi güvenliği ve düşük ücretle gündeme gelmişti.

"Ankara'dan Dünya’ya" sloganına sahip Patiswiss için işçiler “Patiswiss'ten olsa olsa sefalete gidilir” demişti. Çalışanların büyük çoğunluğunun kadın olduğu fabrikada işçilerin çok büyük çoğunluğu asgari ücrete çalıştırılıyor. 

Sendikalı işçileri işten çıkardığı ortaya çıkan çikolata markası Patiswiss’in patronu Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, iddialara yönelik sosyal medyadan enteresan açıklamalar yapmış, işçilerin direnişine “sabotaj” demişti. Tunaoğlu, “Önce Allah, sonra devlet, hukuk ve Cumhuriyet çalışanın ve doğrunun yanında şükür” açıklaması yapmıştı.

Aldığı ödüllerle, depremzede ve kadınları çalıştırmasıyla övünen Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımda, Ankara Sanayi Odası’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından kendisine verilecek ödülü duyurdu:

Hızla büyüdü

Sendikal hakları için mücadele veren Patiswiss işçisi, Tunaoğlu’na üç ayrı ödülü layık gördü. İşçilerin, patron Tunaoğlu’na verdikleri ödüller şöyle:

  1. Kadın işçileri en inovatif sömüren patron ödülü
  2. Yılın en itici PR çalışması ödülü
  3. Sosyal medyada en hızlı laf yetiştiren patron ödülü

İşçiler aynı zamanda Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu ile evli olan Karel firmasının kurucusu Ali Sinan Tunaoğlu'na hitaben, “Tunaoğlu ailesine soruyoruz, Karel’de işçiye hak olan sendika Patiswiss’te neden değil?” sorusunu sordu. Karel'in devlet firmalarıyla önemli ilişkiler kuran bir şirket olduğu biliniyor. 

Patiswiss'in 3 işletmesinde 2 sene önce toplamda 200'e yakın işçi çalışırken bugün 1000'den fazla çalışanı olduğu biliniyor. Hızlı bir şekilde büyüyen Patiswiss’in kazancının arkasında işçilerin emeği yatıyor.