Özbek'in Koç'a göndermesinin anlamı: İşte Google'a ananas yazınca çıkan soL haberi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a "ananas" göndermesi yaptı.

Haber Merkezi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, sarı-kırmızılı kulübün bugün gerçekleştirilen sponsorluk anlaşması imza töreninde açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a yüklenen Özbek "ananas" göndermesi yaptı. 

Özbek şunları söyledi:

"Hacivat ile Karagöz gibi oyun sergileniyor. Perdeye her gün birisi çıkıyor, gerçek dışı konularla ilgili Galatasaray'a bir şey söylüyorlar, söylüyorlar ve aşağıya iniyorlar. Biz de benzer şeyleri söyleriz. Ancak tuzağa düşmemek lazım. Rakip takımın söylemleri, başkanları proje... Bu sözlerimi sürdürüyorum. Cinayet mahallini önce katil gelir. Google'a girin, bu sözlerime bakın. Google'da ananası, teşvik, şike, halı sahada dostluk maçları yazın, bakın karşınıza ne çıkıyor! Bunlar yokmuş gibi, sanki ben yapmışım gibi adamlar çıkıp Karagöz ile Hacivat gibi bir şeyler söylüyor. Onlara bir ağabey tavsiyesi, boşuna uğraşmayın, içinde bulunduğunuz ateş üfleyerek sönmez. Bunu kafanıza yazın."

Özbek'in değindiği konu, soL'un "Koç Ailesi ve Gülen Cemaati: Uganda ananası ve maliye baskını..." başlıklı haberinde incelenmişti.

Fethullahçı Türkçe Olimpiyatları’nın Platin Sponsoru

Koç ailesinin Gülen Cemaati ile ilişkisine dair çok fazla iddia bulunuyor. Bu iddiaların peşine düşmek ayrı bir iş olmakla beraber, ailenin vefat eden reisi Mustafa Koç’un 2014 yılında verdiği röportaj bu açıdan oldukça çarpıcı. Mustafa Koç bu röportajında, Türk ekonomisinin yüzde 10’luk kısmına önderlik ettiklerini ve bu bağlamda Cemaat ile elbette ilişkileri olduğunu doğruluyor. Yine aynı röportajda, ABD ziyaretlerinde yaptıkları yüz yüze görüşmeden ve başka bir zamandaki telefon görüşmelerinden bahsediyor. Bu durum Koç Ailesi'nin Gülen Cemaati ile “bir defaya mahsus olmayan” bir ilişki içerisinde olduğunu doğruluyor.

Peki bu ilişki sadece karşılıklı görüşme ve sohbetlerden mi ibaretti?

Pek öyle görünmüyor. 

Bu durumun en iyi örneği, uluslararası bir Gülen cemaati etkinliği olan Türkçe Olimpiyatları’nda görülebilir. Türkçe Olimpiyatları Cemaat eliyle 2003 yılından itibaren düzenlenmişti. Olimpiyatlar Gülen Cemaati açısından bir prestij ve meşruiyet kaynağı olurken, Cemaatle beraber Türkiye sermaye sınıfının yayılmacı arzularıyla da örtüşüyor, yayılma kanallarına aracılık ediyordu. Olimpiyatlar, AKP-Cemaat ilişkisinin iyi olduğu günlerde, iktidar tarafından da açıkça destekleniyordu. 

2013 yılında onbirincisi düzenlenen olimpiyatların sponsorlarında, Cemaat bağlantısı açık şirketlerin yanısıra Koç Holding de bulunuyordu. Koç Holding’in “Platin Sponsor” olarak desteklediği 11. Türkçe Olimpiyatları, Koç ailesinin Cemaat'le açıktan kurduğu ilişkilerde önemli bir yer tutuyor ve Ali Koç’un Beyaz TV’deki ifadesiyle “ne derlerse desinler alınlarından çıkmayacak” bir izi oluşturuyor. 

Uganda’nın nesi meşhur? Ananası mı rafinerisi mi?

Koç Ailesi'nin, Gülen Cemaati ile ilişkisinde basına da yansıyan bir diğer büyük olay da “Ananas Vakası” olarak anılıyor. 2014 yılında, medya kuruluşlarında Gülen Cemaati ile Koç Ailesi arasında ilişkiye dair haberler çıkmış, Gülen Cemaati'nin Uganda’daki bir petrol rafinerisinin satışıyla ilgili Koç ailesine aracılık ettiği iddiaları yer almıştı. Yine basında yer alan haberlere göre, Cemaat'in Mustafa Koç’a Uganda anlaşmasını ve iyi ilişkileri simgelemek üzere bir ananas ve tespih gönderdiği iddia edilmişti. 

Konuyla ilgili Fethullah Gülen ve bir yardımcısı arasında geçtiği iddia edilen görüşme de kamuoyuna yansımıştı.

Maliye baskını haberi...

Kayıtta 2013 yılında Koç Holding’e ait Tüpraş'a yapılan maliye baskını da bahsediliyor, konuyla ilgili Koç ailesinin önceden bilgilendirildiği ve ailenin de teşekkür ilettiği belirtiliyor. 

Kamuoyuna yansıyan haberler sonrasında, dönemin Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç bir röportaj vererek, Uganda’da herhangi bir rafineri ile ilgilenmediklerini belirtmiş, öte yandan cemaatten gelen ananas ve tespih hediyesini doğrulamıştı ve şu sözlerle açıklamıştı: “Bana ananas yollandı. Ben de aradım teşekkür ettim. Bu kadar basit. Bildiğiniz ananas yani, bu arada gayet de lezzetliydi. Sonra öğrendik ki Uganda rafinerisiyle değil de ananasıyla meşhurmuş. Hakikaten.”