O şirket kabul etti: Fırat Nehri'ne sadece '8 kilocuk' siyanür aktı ama temizledik!

Erzincan'daki altın madeninin işletmecisi Anagold Madencilik'in siyanür sızıntısına ilişkin açıklamasında, 'Solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg'dır' denildi.

Haber Merkezi

Amerika ve Kanadalı Anagold Madencilik ile Çalık Holding'in ortağı olduğu Erzincan İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni'nde işleten şirket Anagold Madencilik bugün yaptığı açıklamayla, 21 Haziran günü yaşanan sızıntıyı kabul etti. Ancak şirket 20 ton siyanür iddiasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, "sadece 8 kg" dedi.

Şirket açıklamasında, 21 Haziran gecesi seyreltilmiş siyanür içeren bir döküntünün meydana geldiği  ve döküntünün hızlı bir şekilde temizlenerek olayın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirildiği ifade edildiği öne sürüldü.

Açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

"21 Haziran 2022 günü maden operasyon sahasında seyreltilmiş siyanür içeren bir solüsyon dökün­tüsü meydana gelmiştir. Döküntü hızlı bir şekilde temizlenmiş ve bu olay derhal T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bildirilmiştir.

Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg'dır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri'ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır.

Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle işlem yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyo­nun, mevzuata uygun olup olmadığının teyit edilmesi için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar tarafından ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık tarafından incelenip onaylanmaktadır. Onaylanmış 2. Kapasite Artışı ÇED'i, madenin mevcut alanından yaklaşık 60 hektar bir genişleme­ye izin vermektedir."