Macaristan Cumhurbaşkanı çocuk istismarına af skandalının ardından istifa etti

Çocuk koruma yurdunda meydana gelen cinsel istismarı örtbas etmesi nedeniyle hapis cezasına çarptırılan şuçluyu affettiği ortaya çıkan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novák, istifa etti.

dış haberler

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novák, istifasını sıradışı bir şekilde devlet televizyonu M1’de bir yayınla duyurdu. İstifa, Başbakan Orbán’ın skandala tepki göstermesi ve küçüklere karşı işlenmiş suçlarda affı imkânsız kılacak yasa değişikliğini gündeme getirmesinin ardından geldi. Öte yandan, böyle bir affın Orbán’ın bilgisi olmadan gerçekleşmiş olamayacağı da Macar basınında ifade edilenler arasında.

Katalin Novák’ın, bir çocuk koruma yurdunun cinsel istismarcı müdürünün suçunun örtbas edilmesinde rol alan ve mahkeme tarafından 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılan müdür yardımcısı Endre K.’yi geçen senenin Nisan ayında affettiği, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Olay, Fidesz yanlısı medya ve bazı hükümet yetkilileri tarafından önce görmezden gelinmiş, daha sonraysa muhalefeti pedofiliyle suçlamaya varan açıklamalar gelmişti. Ancak skandal affa tepkilerin büyümesi üzerine geri adım atıldı ve istifa geldi.

Cumhurbaşkanı’nın istifasından birkaç dakika sonra, dönemin Adalet bakanı Judit Varga da halihazırdaki tüm görevlerinden istifa etti.

Tartışmalı ilk af değil

Affın ortaya çıkmasının ardından cumhurbaşkanlığı danışma kurulundaki bazı dikkat çekici isimler tepki olarak kuruldan ayrıldıklarını açıklamıştı.

Ancak bu, Novák’ın tartışmalı ilk affı değil. 2022 mayısında koltuğa oturan cumhurbaşkanı, terörden hüküm giyip 17 yıl hapse mahkûm edilmiş György Budaházy adında bir aşırı sağcıyı da affetmişti.

'Çocukları koruma' deyince akla LGBT’ler geliyor

Macar basınında dikkat çekilen bir başka noktaysa hükümetin her fırsatta “çocukları ve aileyi korumanın” öneminden bahsediyor olması. Öyle ki, Budapeşte Havalimanı'nda pek çok dilde “Aile dostu Macaristan” ibaresi bulunuyor.

Bununla birlikte Macaristan'da özellikle 2021’den beri heteroseksüellikten farklı cinsel yönelimleri neredeyse pedofiliyle özdeşleştiren söylemler dillendiriliyor. Buna dayalı olarak “çocukları koruma” adı altında 18 yaş altına LGBT varoluşu ve görünürlüğü konusunda bilgilendirici materyallerin bile ulaştırılması yasaklandı. Okullarda öğretmenler bu konuda öğrencilerine konuşamıyor.