Lavrov: NATO'nun faaliyetleri Birlik Devleti'nin sınırlarına dayandı

Duşanbe'de Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün askeri ittifakının toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı, NATO'nun faaliyetlerinin Belarus ve Rusya sınırına dayandığına işaret etti.

Dış Haberler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uzun süredir NATO'nun Rusya ve Belarus Birlik Devleti sınırlarına yakın askeri faaliyetlerini artırdığını ifade etti.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi, Savunma Bakanları Konseyi ve Güvenlik Konseyleri Sekreterleri Komitesi'nin Duşanbe'de gerçekleştirdiği ortak toplantısının ardından Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Lavrov şunları ifade etti:

"Sonuç olarak, NATO'nun altyapısı ve askeri faaliyeti, Rusya ve Belarus sınırlarına daha yakın olan yeni üyelerin topraklarına kadar ilerledi. Bu nedenle ülkelerimizin topraklarında tatbikatlar yapıyoruz. Faaliyetleri, denizaşırı bir devletten bile Rusya'ya karşı saldırgan eylemlere girişmeyi amaçlıyor"

Rusya ve Belarus Birlik Devleti'nin NATO üyeleri sınırlarına yakın askeri tatbikatlardan bahseden Rusya Dışişleri Bakanı, "durumun oldukça açık" olduğunu ifade ederek, "Ayrıca o dönemde silahlı kuvvetlerin ve askeri teçhizatın seviyesinin Rusya ile NATO arasındaki Kuruluş Yasası adlı bir belgede kayıtlı olduğunu" söyledi. Lavrov, barış zamanında, önemli muharebe kuvvetlerinin yeni NATO üyelerinin topraklarında kalıcı olarak konuşlandırılmasının gerçekleştirilemeyeceğini belirtti.

Lavrov, bu ilkenin Batılı ortaklar tarafından iki cephede ortadan kaldırıldığını da sözlerine ekledi:

"Birincisi, Batı, 'önemli muharebe kuvvetleri'nin ne anlama geldiğini müzakere etmeyi açıkça reddetti. Değerlendirmemize göre, bunlar uygun silahlara sahip tugaylar. Ve tugayın önemli bir muharebe birimi olarak tanımını tartışmak çok zor"

Lavrov'a göre, Batı'nın "ikinci zor adımı", dönüşümlü olarak kalıcı varlığını sağlamak. Lavrov, "Aynı Baltık Devletlerinde Kanadalılar, Almanlar ve İngilizler birkaç ay boyunca sürekli olarak sirkülasyon içerisindeler, sonra birbirlerinin yerine geçiyorlar. Aslında bu, Kurucu Kanun'un doğrudan ihlali olarak ortaya çıkıyor." dedi.