Kemer, Kızılbük olmasın: Seçim bitti, orman yağması başladı

Beydağları Sahil Milli Parkı içerisindeki Hazineye ait orman arazisinde seçimlerden önce başlatılan ancak tepkiler üzerine ara verilen ağaç kesme ve yol çalışmaları yeniden hızlandı.

YUSUF YAVUZ

Antalya Kemer’de Milli Park’ta ağaç kesimine başlanması tepki çekti. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında yer alan Çalış Tepesi’ndeki ağaç kıyımının durdurulması için imza kampanyası başlatılırken, alanda otel projesi başlatılacağı öne sürüldü. Söz konusu parsellerin bulunduğu arazide "Fransız Tatil Köyü" olarak bilinen Clup Med yer alıyordu. Üst kullanım hakkı turizm amacıyla tahsisli olan araziyi Nisan 2023’te devralan Özak GYO, burada bir otel projesi planlıyor. Devirle birlikte Hazineye ait olan orman parselinin üst kullanım hakkı 2068 yılına kadar Özak GYO şirketinin.

Antalya Kemer'de "Fransız Tatil Köyü" olarak bilinen Club Med’in sırtlarındaki ormanlık alanda seçim öncesi başlayan çalışmayla yüzlerce ağaç kesilerek yollar açıldı. Sessiz sedasız yürütülen ve ilçede tepki çelen çalışmayla ilgili seçimlere sayılı günler kala yereldeki siyasiler ve başkan adayları arka arkaya açıklamalar yaparak konuyla ilgili tepkilerini ortaya koymuştu. Arazideki yol çalışması sırasında arkeolojik kalıntılar ortaya çıkınca çalışmalar durdurulmuştu.

Seçim bitti, iş makineleri yeniden ormana girdi

Ancak seçimlerin ardından kimi kutlama yapan kimi ise seçim yenilgisinin muhasebesiyle meşgul olan siyasiler gündelik telaşlarına geri dönerken Çalıştepe’deki ormanlık alanda yeniden iş makinelerinin görülmesi endişe yarattı.

Kemer'deki Çalıştepe'de seçim sonrası yeniden iş makineleri görüldü

Ağaç kesimi yapılan bölge, Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan 1086 nolu 7 milyon metrekarenin üzerinde bir orman parseli. Söz konusu parselin içerisinde İdyros antik kenti kalıntılarını içeren ait arkeolojik sitler de bulunuyor. Ayrıca 1917 yılında Fransız savaş gemisi Paris II.’nin Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker tarafından batırıldığı Kocaburun da bu bölgede yer alıyor.

Seçim öncesinde ilçede tartışma konusu oldu

Aralık 2022’de söz konusu parseldeki arkeolojik sit sınırları güncellendi. Bu işlemden yaklaşık 3 ay sonra ise bugün ağaç kesimi yapılan ormanlık bölgeyi kapsayan alanla ilgili imar planı değişikliği yapıldı. İmar planına göre söz konusu arazi 'otel ve tatil köyü alanı' olarak ayrıldı ve Mart 2023'te askıya çıkarıldı. Aralık 2023’ten sonra adım adım başlayan arazi çalışmaları, yerel seçimlere sayılı günler kala Kemer’de yerel halkın ve siyasetin tartışma konusu olmuştu.

Arazi 2068’e kadar Özak GYO'nun

1969'da Fransız oteller zinciri Club Med'e tahsis edilen arazide Antalya’nın ilk tatil köyü olarak anılan ve orman dokusuna çok zarar vermeyen turistik işletme faaliyete açıldı. 49 Yıllığına turizme tahsisli olan arazinin üs kullanım hakkı, yaklaşık 668 milyon lira bedelle Nisan 2023’te iş insanı Ahmet Akbalık'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Özak Gayrimenkul A.Ş'ye devredildi. Devirle birlikte Hazineye ait olan orman parselinin üst kullanım hakkı 2068 yılına kadar Özak GYO şirketinin oldu.

Arazinin bulunduğu bölge Ayışığı Koyu olarak bilinen koyun güneybatısında yer alıyor

Devirden sonra 3 ay içinde 300 milyonluk değer artışı

Özak şirketi, orman parseli içindeki 396 bin metrekarelik Hazine'ye ait arazinin üst kullanım hakkının güncel rayiç bedelini tespit ettirmek için Haziran 2023'de bir değerleme raporu hazırlattı. Söz konusu rapora göre arazi için KDV dâhil 947 milyon 192 bin 400 lira üst kullanım hakkı bedeli tespit edildi. Nisan 2023 tarihinde 667 milyon liralık bedel üzerinden gerçekleşen devir işleminin üzerinden geçen üç aylık süre içinde yaklaşık 300 milyon liralık bir değer artışının olması, kamu arazileri üzerinden elde edilen rantın boyutunu da gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 400 bin metrekarelik alanda 5 yıldızlı otel yapılacak

Özak GYO’nun söz konusu arazide yeni bir 5 yıldızlı otel projesini hayata geçireceği belirtiliyor. Şirketin resmi internet sayfasında proje hakkında şu bilgilere yer veriliyor: “Antalya İli Kemer İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve toplam 396 bin 140 metrekare büyüklüğündeki proje alanında 5 yıldızlı resort otel projesi geliştirilmesi planlanmaktadır. Projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu alan için üst hakkı kurulmuş ve tapu senedi düzenlenmiştir.”

Marmaris Kızılbük'teki otel ve devremülk projesi milli parkta betonlaşmaya yol açtı

Milli Parkta ağaç kıyımına karşı imza kampanyası başlatıldı

Marmaris’teki milli park arazisindeki Kızılbük koyunda gündeme gelen devasa beton kütleli otel ve devre mülk projesinden sonra Kemer’deki Çalıştepe’nin de Kızılbük olmasını istemeyen yöre halkı konuyla ilgili tepkilerini sosyal medyadan duyurdu. Ağaç kesimi ve düzenleme çalışmalarının iptali için başlatılan imza kampanyası metninde ise özetle şöyle denildi: “Kemer Sahil Milli Parkı'nda Çalış tepesi mevkii otel alanı için Özak GYO’ya verilen tahsis  ve devam eden ağaç kesimi benim içimi parçalıyor. Bu durumun sadece benim değil, tüm doğaseverlerin de endişe kaynağı olduğunu biliyorum. Kemer'deki bu milli park, Türkiye'nin en önemli doğal miraslarından biridir. Yüzlerce farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Ancak otel inşaatının devam etmesi ile birlikte bölgedeki yaban keçilerini kafeslerle topladılar bunun yanı sıra kızılçam ormanlarını kesmeye devam ediyorlar. Buna izin vermeye devam edersek, bu canlıların ve bizim yaşama alanlarını yok edecekler. Bu nedenle sizden yardım istiyorum. Bu tahsisatın durdurulmasını ve ağaç kesiminin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Doğayla uyumlu turizm uygulamalarının teşvik edildiği bir dünya istiyoruz.”