ANET’i yöneten eski AKP'li yeni CHP Kepez başkanının seçim vaadi teleferikmiş

2017’de Tünektepe’deki teleferik işletmesinin bağlı olduğu ANET’i 5 yıl boyunca yöneten Kocagöz’ün seçim çalışmaları sırasında Kepez’e de bir teleferik yapmayı vaat ettiği ortaya çıktı.

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe arasındaki teleferik hattında yaşanan kaza bayramı yasa boğdu.

Teleferik direğinin devrilmesi sonucu yaşanan kazada düşen kabinde 1 vatandaş yaşamını yitirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gece boyunca süren kurtarma çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada saat 10.00 itibari ile 16 kabindeki 128 vatandaşın tahliye edildiğini, 8 kabindeki tahliye çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

Kazanın ardından, teleferiği işleten Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET’in 2019-2023 arası yöneticiliğini yapan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e yönelik eleştiriler gündeme geldi. CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Kocagöz’ün seçim vaatleri arasında ‘Teleferik Kepez’ adını taşıyan bir projesi olduğu da ortaya çıktı.

Kazanın ardından kurtarma çalışmaları gece boyunca sürdü.

‘Ayaklarınız yerden kesilecek' sloganıyla 2017'de açıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET A.Ş’nin işlettiği Tünektepe tesisleri ve teleferik, kazanın ardından yeniden tartışma konusu oldu. Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından Şubat 2017’de ‘Ayaklarınız yerden kesilecek’ sloganıyla hizmete açılan teleferik, ‘Türkiye’nin en ucuz teleferiği’ olarak duyurulmuştu.

AKP’li Menderes Türel tarafından Şubat 2017’de açılmıştı.

Genel müdür AKP’den CHP’ye geçmişti

Kazanın ardından ANET’in son 5 yıldır genel müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Mesut Kocagöz eleştirilerin hedefinde. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Kepez ilçesine aday gösterilen Kocagöz, seçimleri kazanarak belediye başkanı seçildi.

Yaklaşık 5 yıl ANET’i yöneten Kocagöz, 31 Mart yerel seçimlerinden CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçildi. Kocagöz, 2004-2014 arasında AKP’nin yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştı.

AKP’den kovulunca CHP'ye geçti: 2019'da ANET'in başına geçti

Mesut Kocagöz, 2004-2014 döneminde AKP’nin yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı, 2014-2019 dönemindeyse yine AKP’den Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştı.

2019’daki yerel seçimlere iki ay kalan dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından “bir süreden beri parti disiplinine, siyasi ilke ve nezakete aykırı başka siyasi partiler ile görüşmeler yaptığı” iddiaları üzerine tüm görevlerinden alındığı duyurulan Kocagöz, AKP’den ihraç edilince CHP’ye geçti.

2019 yerel seçimlerinde CHP’den birinci sıradan meclis üyesi adayı yapılan Kocagöz, Muhittin Böcek’in belediye başkanlığını kazandığı seçimlerin ardından ANET’in başına getirildi ve Böcek’in katılmadığı toplantılarda Büyükşehir Meclisini yönetti.

Kocagöz döneminde ZıpZıp Park da sökülerek taşındı

Kocagöz’ün başında olduğu dönemde Antalya’daki ZıpZıp Park da pandemiden sonra aylarca kapalı kalmış, ardındansa Mart 2022’de yapılan milyonlarca liralık ihale ile sökülerek Kumluca’ya taşınmıştı.

ZıpZıp Park, Otogar yanındaki alandan sökülerek taşındı.

Başkan seçildiği Kepez'de de vaat etmiş

Son beş yıldır ANET’in Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Genel Müdürlüğü’nü yürüten Kocagöz’ün yerel seçimlerde Kepez ilçesine de bir teleferik vaadinde bulunduğu ortaya çıktı. ‘Teleferik Kepez’ adındaki projenin tanıtım videosunda, “Teleferik projemizle hem gezi hem de ulaşım amaçlı panoramik bir yolculuk sunacağız. Antalya manzarasının büyüleyici görüntüsüyle Kepez’in değerine değer katacağız” ifadelerine yer veriliyor.

Mesut Kocagöz 5 yıl boyunca ANET'i yönetirken yerel seçimlerde CHP'den Kepez ilçesinde başkan adayı gösterildi ve seçimi kazandı. Kocagöz'ün seçim vaatleri arasında teleferik projesi de vardı.

Kocagöz: Kazadan dolayı çok üzgünüz

Tünektepe’deki kazanın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı CHP’li Mesut Kocagöz, “Tünektepe Teleferik Tesisleri'nde yaşanan kazadan dolayı çok üzgünüz. Antalya Valiliğimiz başkanlığında Antalya Büyükşehir Belediyemiz, AFAD, Sahil Güvenlik, JAK, Emniyet ve Sağlık Bakanlığı UMKE ekipleri ile Tünektepe Teleferik Tesisleri'nde meydana gelen kazaya müdahale ediyoruz. Çalışmalarımızı özverili bir şekilde sürdürüyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Her vatandaşımız sağ salim kabinlerden indirilene kadar buradayız. Antalya’mıza geçmiş olsun” dedi.

Saral: Mesut Bey'in halka özür ve açıklama borcu var

Kaza ile ilgili olarak eleştirilerin odağında olan Kocagöz’le ilgili Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral da bir açıklama yaptı.

Saral, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün gerçekleşen teleferik faciasındaki sorumlu firmanın Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi olan ANET A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü'nü Kepez Belediye Başkanı seçilen CHP’li Mesut Kocagöz'ün yaptığı anlaşılıyor. Şubat bakımları yapıldığı açıklanırken, Kepez’de seçim çalışması yürüten Mesut Bey’in bu halka bir özür ve açıklama borcu var. Şayet eğer bir ihmal söz konusu ise yargıdan önce kendisi vicdanı ile bir hesaplaşmaya girmeli. Vatandaşlarımızın canı her türlü seçim çalışmasının üzerindedir” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saral'ın paylaşımı