Kandahar'da Taliban'ın zorla tahliye kararına protesto

Afganistan'ın Kandahar kentinde Taliban'ın 3 gün içinde evlerini boşaltmalarını istediği aileler dün bir protesto gösterisi düzenledi.

Dış Haberler

Afganistan'ın güneyinde yer alan, ülkenin ikinci büyük kenti Kandahar'da dün Taliban'a karşı bir protesto gösterisi düzenlendi.

Çoğu eski Afganistan ordusu mensuplarının ve ailelerinin yerleştirildiği Zara Fırka bölgesi sakinleri Taliban'ın kendilerine 3 gün içinde evlerini boşaltmaları için yazı gönderdiğini belirterek durumu protesto etti.

Aralarında burkalı kadınlar ve çocukların da olduğu göstericiler Kandahar Valisi'nin evine yürüyüş düzenledi. 

Taliban'ın evlerinden tahliyesini istediği kişilerin çoğunluğunu, bölgeye yerleştirilen emekli askerler ile son 20 yılda Taliban'a karşı savaşta yaşamını yitiren ya da yaralanan askerlerin aileleri oluşturuyor.

Protesto gösterisine katılanlar gidecek başka yerleri olmadığını, zaten yoksulluk nedeniyle geçinemediklerini dile getirdiler.

Gösteriye katılanlardan biri kendilerinden evlerini boşaltıp Taliban militanlarına teslim etmelerinin istendiğini ifade ederken, Taliban ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. 

Gösteriyi takip eden bazı gazeteciler Taliban militanlarınca darp edildiklerini söylediler.

Öte yandan protesto gösterilerinin ardından Kandahar valisi, tahliye kararını şehrin ileri gelenleri ile görüşülüp karara bağlanıncaya kadar askıya aldığını bildirdi.

Kandahar Afganistan'ın ikinci büyük kenti olmasının yanısıra Taliban'ın ilk ortaya çıktığı kent olarak da biliniyor.