'Kan Kaybı'nın ön gösterimi yapıldı: 'Bu bir ayağa kalkma hikayesi'

Pano'nun yeni belgeseli ''Kan Kaybı''nın ön gösterimi Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde dün akşam yapıldı.

Haber Merkezi

soL’un belgesel kanalı Pano, 16 Ocak’ta yola çıktı. YouTube’da yayınlanan “Maçoğlu” belgeseli, gösterime girdiği andan itibaren yoğun ilgi gördü. 

Türkiye’de haber belgeselciliğiyle sinemanın anlatım teknikleri arasında daha derin bir ilişki kurmayı hedefleyen Pano, ikinci belgeseli “Kan Kaybı” için geri sayıma başladı.

25 Şubat'ta yayınlanacak belgesel öncesinde dün, Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bir ön gösterim düzenlendi.

Çok sayıda gazeteci, sinemacı ve belgesel yapımcısının yer aldığı gösterime TKP Kadıköy Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu ve deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan da katıldı.

soL TV Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Kazbek

Gösterim öncesinde konuşan soL TV Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Kazbek, "Kan Kaybı" ile anlatılanın bir "Ayağa kalkma hikayesi" olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Yeni bir kanal kurduk. soL TV'nin belgesel kanalı Pano. İlk belgeselimiz Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu hakkında oldu. Çok büyük ilgi çekti. Yeni bir belgesel için kolları sıvadık. 6 Şubat yaklaşıyordu. 6 Şubat'ta yayınlanan bir belgesel değil ama 6 Şubat'taki yıldönümü anmalarını da içeren bir belgesel planı yaptık. Sadece İstanbul'daki ekibimiz değil, hem gönüllülerimiz hem Hatay ve Ankara'daki arkadaşlarımız bize çok destek oldular."

soL Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Günay

Belgesel alanındaki iddialarını büyüterek devam edeceklerinin altını çizen soL Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Günay ise şöyle konuştu: 

"Biz belli bakımlardan eski bir geleneği temsil ediyoruz, belli bakımlardan yolun başındayız. Yaptığımız iş birçok şeyin kesişiminde. Sadece izlenirliğini düşündüğünüz anda sinematografiden vazgeçmek zorunda kaldığınız bir alan. Bütün bunların arasında bir denge tutturmaya çalışıyoruz."

TKP Kadıköy Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu

Deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan

'Kan Kaybı' ne anlatıyor?

Belgesel, 6 Şubat depreminin en çok etkilediği şehirlerden Hatay’da, ODTÜ öğrencisi Bahri’nin deprem günü yaşadıklarına odaklanıyor. Bahri ilk sarsıntıdan sağ çıkıyor, yeğenini enkazdan çıkarıyor, onu taşırken yağmur altında düşüyor ve bilek atardamarı kesiliyor.

Bahri’nin 12 saat boyunca tedaviye ulaşma mücadelesi, Hatay’ın 12 ay boyunca ayağa kalkma mücadelesiyle iç içe geçiyor.