İzmir Aliağa'da gemi söküm işçilerinin iş bırakma eylemi büyüyor

İzmir Aliağa'daki gemi söküm tesislerinde çalışan emekçiler zam taleplerinden sonuç alamayınca iş bıraktı.

Patronların Ensesindeyiz

İzmir'in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerinde dün başlayan iş bırakmalar bu sabah diğer şantiyelerdeki işçilerin katılımıyla büyüyor.

Gemi söküm işçileri bu kez şantiyelerinde değil, birleşerek, tesislerin girişinde bulunan patronların dernek binaları önünde bir araya geldi.

Dün işçi temsilcileri ile patronlar arasında yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca bu sabah bazı patronlar işçilere servis çıkarmayarak tavırlarını gösterdiler. İşçiler ise Aliağa'da ulaşmanın en zor olduğu yerlerden biri olan Gemi Söküm tesislerine bu sabah kendi imkanlarıyla gitmek zorunda kaldılar. 

İşçi temsilcilerini seçen ve taleplerini oluşturan işçiler, işçileri grev için bırakmayan birkaç şantiyedeki arkadaşlarını da almak için bu şantiyelere doğru yürüyüşe geçtiler. Arkadaşlarını aldıktan sonra Aliağa Demokrasi meydanına yürüyerek direnişlerini Aliağa halkına duyurmayı planlayan işçiler yarın da Aliağa Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması yapmayı planlıyorlar.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı ise dün yaptığı açıklamada işçilere desteğini iletmiş ve hukuki destek, dayanışma ve örgütlenme çağrısında bulunmuştu:

"Fahiş zamlar ve hayat pahallılığı ile başa çıkabilmek için maaşlarına zam talep eden ve bu sabah iş bırakan Gemi Söküm işçilerini selamlıyoruz. İşçi arkadaşlarımız yalnızca aynı işleri yaptıkları diğer şantiyelerde çalışan işçilerle aynı zamları talep ediyorlar. Bu sebeple Cuma sabahı itibariyle Ags Işıksan Kursan işçileri ile başlayan iş bırakmalara başka şantiyeler de eklendi. Onları ölüm koşullarında çalıştıran patronları nasıl ki patronluklarını yapıyorsa, Gemi Söküm işçileri de üretimden gelen gücünü kullanıyor ve istediklerini alacaklar. İşçi kardeşlerimizi hukuki destek, dayanışma ve en önemlisi örgütlenme için Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı ile iletişime geçmeye davet ediyoruz."