İsrail, Lula'yı 'istenmeyen kişi' ilan etti

İsrail, Gazze'deki işgalini soykırım diye niteleyen ve yaptıklarını Hitler'in yaptıklarına benzeten Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'yı "istenmeyen kişi" ilan etti.

Dış Haberler

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın İsrail’in Gazze’deki işgalini Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmesine tepki olarak "istenmeyen kişi" ilan edildiğini belirtti.

Katz, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Brezilya’nın İsrail Büyükelçisinin Batı Kudüs'te bulunan "Yad Vashem" Yahudi Soykırım Anıt Müzesi'ne çağrıldığını duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanının sözlerinin "ciddi bir Yahudi karşıtı saldırı" olduğunu iddia eden Katz, bunu "affetmeyeceklerini ve unutmayacaklarını" ifade etti.

AA'nın aktardığına göre Katz, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın "özür dileyip sözlerini geri alana kadar İsrail'de istenmeyen kişi olacağını" kaydetti.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, "Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin başına gelenler tarihin hiçbir döneminde yaşanmadı. Aslında yaşandı, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı" demişti.

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu da Lula da Silva’nın sözleriyle "kırmızı çizginin aşıldığını" öne sürmüştü.