İran’da liselerde protestolar: Humeyni ve Hamaney resimleri indirildi

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan gösteriler liselere sıçradı. Dersleri boykot eden öğrenciler, başörtülerini çıkararak düzenledikleri protestolarda 'Diktatöre ölüm' sloganı attı. 

Dış Haberler

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "İslami örtünme kuralları"na uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından ülke genelinde başlayan gösteriler dün 17’nci gününde devam etti. Başkent Tahran’da Üniversite Öğrencileri Sendikası'nın eylem çağrısı sonrası ülke genelindeki üniversitelerde başlayan eylemler, liselere de sıçradı. 

Kız öğrenciler eğitim görevlisini okuldan attı 

Kerec şehrindeki bir lisede dersleri boykot eden öğrenciler, sınıflarında asılı olan İran’ın eski Dini Lideri Ayetullah Humeyni ve mevcut Dini Lideri Ayetullah Hamaney’in resimlerini indirdiler. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, “Mollalar yok olmalı” sloganları atan öğrenciler, eylemlerine okul bahçesinde devam ederken eğitim görevlisi olarak çalışan bir kişiyi de okuldan zorla çıkardıkları görüldü. 

Şiraz kentinde onlarca liseli kız öğrenci ise, ana yolu trafiğe kapatarak, “Diktatöre ölüm” sloganları eşliğinde başörtülerini çıkardı. 

Lise öğrencileri sosyal medyada akım başlattı 

Bazı lise öğrencileri ise, sınıflarında ayakta başları açık şekilde sınıflarında fotoğrafları bulunan Humeyni ve Hamaney’in fotoğraflarına el hareketi yaptıkları sırada çekilen fotoğraflarını paylaştı. 

Üniversitelerdeki gösteriler devam ediyor 

Amini'nin ölümü ardından Tahran başta olmak üzere ülkede bulunan birçok üniversitede gösteriler başlamış ve ardından üniversitelerde eğitime ara verilmişti. Geçtiğimiz cumartesi günü üniversitelerin yeniden açılmasıyla birlikte öğrenciler gösterilere kaldıkları yerden devam ediyor. Eylemlere katılan birçok üniversitede sloganlar eşliğinde yürüyüşler yapılırken, diğer üniversitelerde ise oturma eylemi yapılarak dersler boykot edildi. 

Ne olmuştu? 

Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini, 16 Eylül’de yaşamını yitirmişti. Amini’nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler ülke geneline yayılmıştı. Tahran Emniyet Müdürlüğü Mahsa Amini’nin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, Amini’nin "uygun olmayan" başörtüsü nedeniyle gözaltına alındığını ve ardından karakolda hiçbir fiziki temas olmadan baygınlık geçirdiğini belirtmişti. (İHA)