İmran Han karşıtı partiler koalisyon hükümeti için anlaşmaya vardı

Pakistan'da eski başbakan İmran Han'ın rakibi olan partilerin liderleri, dün düzenledikleri basın toplantısında, koalisyon hükümeti kurmak için gerekli çoğunluğu elde ettiklerini açıkladı.

Dış Haberler

Pakistan'da eski başbakan İmran Han'ın karşıtı siyasi partiler, koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardı.

Han'ın rakibi olan parti liderleri, dün düzenledikleri basın toplantısında, koalisyon hükümeti kurmak için gerekli çoğunluğu elde ettiklerini açıkladı. Parti liderleri, parlamentonun bu ayın sonunda yapılacak ilk oturumunda, Pakistan Müslüman Birliği - Navaz (PML-N) partisinden Şahbaz Şerif'i yeni başbakan olarak belirleyeceğini belirtti.

PML-N ve PPP, ülkenin eski cumhurbaşkanı olan PPP'den Asıf Ali Zardari'nin de koalisyon partilerinin ortak cumhurbaşkanı adayı olacağını duyurdu. Mevcut cumhurbaşkanı Arif Ali'nin görevi, önümüzdeki haftalarda sonlanacak.

Han'ın partisinden tepki

Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI), bu açıklamanın ardından, rakip partileri "yönetme yetkisini kendilerinden çalmakla" suçladı.

PTİ, dün Pakistan Seçim Komisyonu Başkanı Sikandar Sultan Raja'yı, seçimlerim özgür ve adil bir şekilde yapılmasını sağlayamadığı için istifaya davet etmişti. PTİ, "onlarca adayının zaferinin mağlubiyete dönüştürüldüğünü" iddia etti.

İmran Han'a karşı olan PML-N, Pakistan Halk Partisi (PPP) ve parlamentoda az sayıda koltuk kazanan diğer partiler, 8 Şubat'ta yapılan seçimlerin ardından koalisyon hükümeti kurmak için görüşmelere başlamıştı.

İmran Han destekli bağımsızlar yeterli çoğunluğu sağlayamadı

PTI destekli bağımsız milletvekilleri, seçimler sonucunda mecliste en fazla koltuğu kazanmış, ancak hükümet kurmak için yeterli çoğunluğa sahip olamamıştı.

Han'ın adayları, 265 koltuklu parlamentoda 93 koltuk kazanmıştı. Bu sayı tek başına hükümet kurmak için yeterli olmamıştı. Diğer yandan, Şerif'in partisi PML-N 75 koltuk kazanırken, Zardari'nin partisi PPP 54 koltuğa sahip oldu.

Hükümeti düşen İmran Han 31 yıl hapis cezası almıştı

Eski başbakan Navaz şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, İmran Han'ın 2022'de parlamentodaki güven oylamasıyla iktidardan düşmesinin ardından başbakan olmuştu. Han, hükümetinin düşmesinin ardından çeşitli siyasi suçlamalarla 31 yıl hapis cezası almıştı.

Yolsuzluk, resmi belgeleri ifşa etmek ve evlilik yasasını ihlalden suçlu bulunan Han, şu anda cezaevinde bulunuyor.