İmamoğlu: İslam coğrafyasında çözüm oluşacaksa bunun merkezi İstanbul'dur

İmamoğlu, 'İslam coğrafyasında sorun çözümü oluşacaksa hâlâ bunun merkezi İstanbul'dur. Ben de elhamdülillah Müslümanım' dedi.

Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İBB'nin organizasyonuna destek verdiği "Türk Ocakları İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu"nda açıklamalarda bulundu. 

İmamoğlu, "İslam coğrafyasında sorun çözümü oluşacaksa hâlâ bunun merkezi İstanbul'dur. Ben de elhamdülillah Müslümanım. Bireysel olarak da katkı sunmanın keyfini yaşıyorum" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İstanbul, İslam coğrafyasının yüzyıllardır başkenti. Binlerce yıldır da dünyanın başkenti. İstanbul en doğru hamlelerin vücut bulduğu bir şehir olursa tüm dünya mutlu olur. Böyle bir buluşmayı sağladığınız için size yürekten teşekkür ediyorum. İslam coğrafyasında sorun çözümü oluşacaksa hâlâ bunun merkezi İstanbul'dur. Bir tesadüf daha var: Ben de elhamdülillah Müslümanım. Bireysel olarak da katkı sunmanın keyfini yaşıyorum.

İyiliğin kudretine olan güvenimi yitirirsem insanlığa olan inancımı da yitireceğimi biliyorum. Bu benim genetiğimden gelen, geçmişimden gelen bir terbiye olduğunu da ifade etmek isterim. Yüce yaradanın adaletine, merhametine, şevkatine inanan birinin bu duygulardan başkasını esirgemesi mümkün mü? Vicdanımız yüreğimiz bunun mümkün olmayacağını her zaman söylüyor. Dini kutsallık adına korkunç şeyler yapıldığını hepimiz biliyoruz, görüyoruz ve üzülüyoruz."