İliç'te madenin altından geçen fayın MTA haritasından silindiği ortaya çıktı

MTA'nın, Erzincan İliç’teki Anagold maden sahasının tam altından geçen Ovacık fay hattı-Munzur segmentini resmi fay haritasından sildiği iddia edildi.

Haber Merkezi

Erzincan İliç’te Kanadalı maden şirketinin işlettiği altın maden ocağındaki facianın 10. gününde 9 işçi halen toprak altında. Arama-kurtarma çalışmalarınınsa "yeni heyelan riski" nedeniyle durdurulduğu açıklandı.

Öte yandan ailelerin tepkisi ve bekleyişi sürerken, CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bölgedeki fay hattıyla ilgili çarpıcı bir belge paylaştı.

Sosyal medya hesabından "Yaparsa AK Parti yapar!" diye yazan Yavuzyılmaz, İliç’teki Anagold maden sahasının tam altından geçen Ovacık fay hattı-Munzur segmentini resminin Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) fay haritasından silindiğini tespit ettiklerini duyurdu.

2013 ve 2023 yılına ait harita görsellerini paylaşan Deniz Yavuzyılmaz, "2013 yılı MTA haritasında bulunan fay hattı, 2023 yılında yayınlanan haritada yok!" diye yazdı.

2023 yılı MTA Resmi Diri Fay Haritası

Aileler maden alanına yürüdü

Arama çalışmalarına ara verilmesine ailelerin tepkisiyse sürüyor. İliç'te toprak altında kalan işçilerin aileleri, arama kurtarma faaliyetlerinin durdurulmasına karşı dün maden alanına yürüyerek tepki gösterdi. 

ANKA'nın haberine göre, toprak altında kalan işçi Kenan Öz ve Fahrettin Keklik'in yakınları, maden sahasının girişine 500 metre uzaklıktaki Çöpler köyünden nizamiye kapısına yürüdü. Aileler, nizamiye kapısının girişinde "Aç, açacaksınız" diyerek tel örgülere elleriyle vurarak içeri girmek istedi.

Jandarma eşliğinde içeri alınan aileler, servis araçlarıyla AFAD'ın çalışmalarını yürüttüğü maden sahasının koordinasyon bölümüne götürüldü. Aileler, burada arama-kurtarma çalışmaları yapan ve kendisini AFAD'ın Diyarbakır birliğinin müdürü olarak tanıtan bir yetkiliye kurtarma çalışmalarının durdurulması nedeniyle tepki gösterdi. 

Aileler, AFAD yetkilisine "Çalışmaları gösterin bize. Biz sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kardeşimizi istiyoruz. Siz geldiniz ne yaptınız burada" dedi.

'Bazı noktalarda aracın dışında olduğunu tahmin ettiğimiz insanlar var'

AFAD yetkilisi ise "Biz burada arama kurtarma ile ilgili koordinasyonu yapıyoruz. Toprak kayması meydana gelmiş, yollar dahil tamamı aşağıya inmiş. 11 milyon metreküp toprak aşağıya kaymış. Canlarımız bu toprağın belirli noktalarında akış yönlerine doğru çeşitli alanlara savrulmuş. İlk günkü güvenlik kameralarının görüntülerine kadar her şey incelendi. Bazı noktalarda aracın dışında olduğunu tahmin ettiğimiz insanlar var. Çünkü sigara içmek için aşağı indiklerini söylüyorlar. Kendi arkadaşları söylüyor. Bu araç öbür tarafa düşmüş ama bu arkadaşımız hangi tarafa doğru sürüklenmiş bilmiyoruz" dedi.