Hukuksuzluk isim değiştirdi: Özak yeni sipariş ve yeni işçi almak için Kübrateks adını aldı

İşçilerinin 88 günlük direnişlerinde hak ihlalleriyle anılan Özak Tekstil isim değişikliğine gitti. Firma, yeni adıyla yeni siparişler ve işe alımlar yapmaya hazırlanıyor.

Haber Merkezi

Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) Özak Tekstil işçilerinin baskı, mobbing'e karşı ve seçtikleri sendikanın iş yeri tarafından tanınması talebiyle 27 Kasım'da Urfa’da başlattığı direnişin üzerinden 88 gün geçti.

Gözaltı ve baskılarla geçen 88 günlük direnişin ardından Özak Tekstil isim değişikliğine gitti. Özak Tekstil, Kübrateks'e devredildiğini duyurdu. Ancak Kübrateks de Özak'a ait.

BİRTEK-SEN, Özak Tektsil'in devrini İngilizce ve Türkçe iki açıklamayla duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Özak Tekstil patronu, hak ihlalleri ve işçi düşmanlığıyla lekelenen Özak Tekstil adından kurtulmak ve markaları kandırıp yeniden sipariş alabilmek için yeni bir hileye başvuruyor. İşten atılan 400 işçi kara liste uygulamasıyla işsizliğe mahkum edilmişken, isim değişikliği ve işyerine yeni işçi alımı yapılıyor."

Direniş sürecinde Özak Tekstil’in üretim yaptığı Levi’s, Zara, Hugo Boss gibi uluslararası markalara çağrıda bulunulmuş, firmayla anlaşmaların sonlandırılması istenmişti.

Şirketin isim değişikliğiyle yeni siparişler hedeflediğinin altını çizen sendika, markalara yaptığı çağrıda bulunarak, "İşçilerin en temel haklarını gasp eden bu işçi düşmanlığına ve hak ihlallerine ortak olmayın! Atılan işçilerin işe geri alınması için sorumluluk alın" dedi.