Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok konuştu: Ülkenin yüzde 6,64'ü yabancı

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Müdürü Gökçe Ok seçimlerden 113 bin Suriyelinin oy kullanacağını söyledi.

Haber Merkezi

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok Türkiye'nin yüzde 6,64'nün yabancı olduğunu söyledi. Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'a konuşan Gökçe Ok, "Türkiye’de 5 milyon 506 bin 304 yabancı var, bu da Türkiye nüfusunun yüzde 6,64’üne denk geliyor. Bunların 1 milyon 422 bin 635’i ikâmet izniyle burada kalanlar. Yani yasal yollarla Türkiye’ye gelmiş, çalışma ve ikâmet izni almış kişilerdir. İzne tabi olarak çalışanlardır" dedi. 

'3 milyon 763 bin Suriyeli var'

Türkiye'de geçici koruma statüsü kapsamında bulunan Suriyelilerin sayısı konusunda da bilgi veren Gökçe Ok, "320 bin 458 kişi ise uluslararası koruma statüsünde. Afganistan, Pakistan, İran ve Irak’tan gelenlerin başı çektiği 192 farklı uyruktan kişi var. Geçici koruma statüsünde olan 3 milyon 763 bin 211 Suriyeli var. Geri döneceklerini öngörerek Suriyelilere geçici koruma statüsü verilmiştir" diye konuştu.

'Seçimlerde 113 bin Suriyeli oy kullanacak' 

Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin sayısının 200 bin 950 olduğunu kaydeden Gökçe Ok şöyle konuştu:

"Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki."

'Devletin kasasında para ödenmiyor' 

Suriyelilere yapılan harcamalar en çok tartışılan konuların başında geliyor. Muhalefet partileri iktidarı bu konu üzerinden eleştiriyor. Bu konuyla ilgili de konuşan Gökçe Ok devletin kasasından para verilmediğini belirterek, "Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sağladığı fon ile sosyal uyum yardımı adı altında 1 milyon 800 bin Suriyeliye, aylık 155 lira Kızılay kart üzerinden ödeniyor" diye ifade etti. 

'751 mahalleyi kapattık' 

751 mahalleyi  geçici koruma statüsündekilere kapattıklarını ifade eden Gökçe Ok şunları kaydetti:

"İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet, hem geçici koruma ve hem de uluslararası koruma olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık. Adreslerinde bulunmayanların geçici koruma kayıtlarını askıya aldık.”