Finlandiya'da seferberlik sebebiyle Rusya'yı terk edenleri engellemek için çit planı

Finlandiya Sınır Muhafızları, seferberlikten kaçan Rusların ülkeye girişini engellemek için sınıra çit inşa edilmesini talep etti.

Dış Haberler

Rusya'da seferberlik ilan edilmesinin ardından çok sayıda Rus vatandaşının ülkeyi terk etmeye başladığı öne sürülüyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana seferberlikten kaçan 17 bin Rus vatandaşının Finlandiya'ya geçtiği iddia edildi.

Finlandiya Sınır Muhafızları tarafından hazırlanan raporda, güvenlik ortamında meydana gelen son değişiklikler nedeniyle ülkenin Rusya sınırının bir kısmına çit inşa edilmesi önerildi. Raporda, çit inşa edilmesiyle Rusların ülkeye girişinin engelleneceği belirtilirken, Sınır Muhafızları Şefi Pasi Kostamovaara, önerilen çitin Finlandiya'nın doğu sınırında 130 ile 260 kilometreyi kapsayacağını söyledi. Kostamovaara, çitlerin inşa sürecinin de 2 ya da 3 yıl süreceğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz cumartesi günü Rusya'da kısmi seferberlikten kaçanların 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.