Feyza Altun adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Altun, sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ifadesinin ardından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilmişti, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber Merkezi

Sosyal medya platformu üzerinden paylaştığı yorumlar nedeniyle hakkında İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılan avukat Feyza Altun dün gözaltına alınmıştı.

Altun, emniyetteki işlemlerin ardından Beykoz Adliyesi’ne sevk edilmişti.

Savcılık Altun’u “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Hakimlik, Altun'un "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada 2 gün karakola imza atma" şartını içeren adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Altun, geçtiğimiz gün X hesabından Farsça bir şiir yayınladı. Bir sosyal medya kullanıcısı da Altun’un Farsça yaptığı paylaşımın altına, “Feyza hanıma şeriat atak gelmiş” diye yorum yaptı. Yoruma yanıt veren Altun, "Şeriate s..kayım" diyerek karşılık verdi. Altun, sosyal medyadaki tepkilerin ardından paylaşımını sildi.

Kendisine yapılan bazı yorumlara küfürlü yanıtlar da veren Feyza Altun "Türkiye Cumhuriyeti laiktir laik kalacak" dedi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımı gerekçe gösterildi ve TCK’nın 216/1 maddesine muhalefet iddiasıyla re'sen soruşturma açıldı.

Altun’a açılan soruşturmanın dayandırıldığı maddeyse şöyle diyor: “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”