Fay hattı üzerinde lise: 'Çocuklarımızın hayatını riske atmayın'

Manisa'daki Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi'nin fay hattı üzerinde olması nedeniyle güvenli bölgeye taşınması isteniyor.

Haber Merkezi

Manisa Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi’nin yıkılan öğrenci yurdunun yerine fay hattı üzerinde olduğu gerekçesiyle yeni yurt yapılmadığı ancak okulda eğitimin devam ettiği öğrenildi.

Konuyu TBMM Genel Kurulu’nda dün yaptığı konuşmada gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Halil Kale Fen Lisesi’nin bahçesinde bulunan iki öğrenci yurdundan birisinin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkıldığını söyledi.

"Yaklaşık 400 öğrencisi bulunan yurtta 6 kişilik olan odalar 10 kişiye çıkarıldı, öğrenciler mağdur oldu. Yeni bir yurt yapılması kararı alındı ancak bunun için ayrılan ödenek yurt yerinin fay hattı üzerinde olduğu gerekçesiyle Saruhanlı’da başka bir okula verildi" diyen Başevirgen yeni bir yurt da yapılmadığını anlattı.

'Okul güvenli bir bölgeye taşınsın'

Başevirgen, "İktidara soruyoruz fay hattı üzerinde olduğunu bile bile buraya neden okul yaptınız? Deprem riskinden dolayı yurt yapılmasına izin vermiyorsunuz ama öğrencilerimiz hala burada eğitimlerine devam ediyor ve diğer yurdu kullanıyorlar. Çocuklarımızın hayatını riske atmayın" diyerek okulun güvenli bir bölgeye taşınması gerektiğini ifade etti. (ANKA)