ESKİ'den Sumatik'ten 'Elle para alma' açıklaması

Eskişehir'de Sumatik cihazının kabininden bir personelin elle para alma görüntüleri gündeme gelmişti. ESKİ konuya ilişkin açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü'nün yüzde 70'lik su zammı kararının uygulanması öncesinde, vatandaşlar su yükleme noktalarında uzun kuyruklar oluşturup, bakiyelerini artırmaya çalışmıştı.

Su yükleme noktasında çekilen ilginç bir video ise kısa sürede çok sayıda kişi tarafından paylaşılarak gündeme gelmişti.

Görüntülerde bir su yükleme noktası üzerinde bulunan ve verilen parayı kabul eden otomatik kısmın söküldüğü, boş olan bölüme para uzatan bir vatandaşın parasını, içeriden bir elin alıp karta yüklediği görülüyordu.

Görüntülerin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, “Elle para alma işlemi kabin içerisindeki teknik personelimizin kontrolünde para alma mekanizmasına manuel yükleme işleminden ibarettir” açıklamasını yaptı. 

'Durum kabinli cihazın açık vezne olarak çalıştırılmasından ibaret'

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

23.11.2022 saat 13.20’de Çamlıca Birlik Caddesi’nde bulunan Sumatik cihazının para kabul etmediğine dair bildirim ALO-185 aracılığı ile destek ekibimize ulaştırılmıştır. Çağrıyı alan teknik personelimiz Sumatik bölgesine intikal ederek cihazın kontrolüne başlamıştır. İlk etapta parayı kabul eden mekanizmayı yerinden sökerek para ya da yabancı madde sıkışması olup olmadığını kontrol etmiştir. Ardından sırada bekleyen vatandaştan kartını makinaya takmasını ve yükleme yapacağı miktarı elden alarak, kabin içerisinde para mekanizmasına manuel besleme yapıp sistemi canlı vezne gibi çalıştırmış ve arıza kontrolünü yapmıştır. Dolayısıyla görüntüdeki elle para alma işlemi kabin içerisindeki teknik personelimizin kontrolünde para alma mekanizmasına manuel yükleme işleminden ibarettir. Bu işlemler vatandaş tarafından videoya çekilerek mizahi bir kurgu ile sosyal medyada paylaşılmıştır.

Yaşanan olayda herhangi bir suistimal unsuru bulunmamaktadır. Paylaşımı yapan vatandaşımız ile görüşülmüş olup, kendisinin herhangi bir art niyet olmadan yaptığı bu paylaşımın birçok farklı sosyal medya platformunda olumsuz amaçlar için kullanılmasından son derece üzüntü duyduğunu bildirmiştir. Durum, su dolum sırasında bekleyen vatandaşlarımızın yükleme yapabilmeleri için arızalı parça değişimi yapılana kadar, kabinli cihazın açık vezne olarak çalıştırılmasından ibarettir. Parça değişimi tamamlandıktan sonra otomatik yüklemeye tekrar geçilmiştir.”