Erdoğan Meclis'te yemin ederek resmen göreve başladı

Meclis'te oturumu açan Bahçeli, Erdoğan'ı davet ederek mazbatasını verdi. Erdoğan yemin ettikten sonra Anıtkabir'e gitti.

Haber Merkezi

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, yemin etmek üzere TBMM’ye geldi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ı Meclis girişinde geçici TBMM Başkanı sıfatıyla Devlet Bahçeli karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, Meclis Şeref Holü'ne geçti.

Ardından Meclis'te oturumu açan Bahçeli, Erdoğan'ı davet ederek mazbatasını verdi. Erdoğan yemin ettikten sonra İstiklal Marşı okundu. Erdoğan'a ailesi de Meclis locasından eşlik etti. Locada eşi Emine Erdoğan ile birlikte oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Selçuk Bayraktar yer aldı.

CHP ve Yeşil Sol Partili vekiller ayağa kalkmazken Saadet, DEVA ve Gelecek Partili vekiller ayağa kalkarak Erdoğan'ı alkışladı.

Bahçeli, sonraki oturumun 7 Haziran Çarşamba günü yapılacağını belirterek oturumu kapattı.

Erdoğan'ın okuduğu Cumhurbaşkanı yemini şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Erdoğan Anıtkabir'de

Erdoğan, TBMM Genel Kurulundaki yemin töreninin ardından Meclisten ayrıldı. Erdoğan'ı Geçici TBMM Başkanı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi törenle uğurladı. Bahçeli'nin yanı sıra AKP Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, AKP Grup Başkanı Abdullah Güler de Erdoğan'a aracına kadar eşlik etti.

TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin töreninin ardından Anıtkabir’e gelen Erdoğan, Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ne şöyle yazdı:

"Aziz Atatürk. Türkiye bir seçim sürecini daha tüm dünyaya örnek gösterilecek rekor bir katılımla ve demokrasi şöleni havasında suhuletle neticelendirdi. 14 Mayıs'ta TBMM'de görev yapacak 28. Dönem milletvekillerini belirleyen milletimiz, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da şahsımıza yüzde 52,18 oy oranıyla yine büyük bir teveccüh gösterdi.
 
Hamdolsun, bir 5 sene daha ülkemize ve necip milletimize hizmet edecek olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'nin de güvenoyu aldığı bu seçimlerin milletimizin önünde yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz.
 
Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yaralarını hızla sarıp söz verdiğimiz gibi depremzedelerimizi en kısa sürede yeni yuvalarına kavuşturacağız. 12. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin ebedi ve ezeli kardeşliğine sahip çıkmaya, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz.
 
Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin, ruhun şad olsun."

Yeni kabinenin açıklanacak

Erdoğan, saat 17.00'de Beştepe'teki göreve başlama törenine katılacak. 78 ülkeden üst düzey katılım olan törene 21 devlet başkanı katılacak. Törene 13 ülkenin de başbakanları katılacak.

Erdoğan’ın yeni kabinesini akşam Çankaya Köşkü'nde açıklaması bekleniyor.