'Erdoğan ile Esad görüşecek' iddiasına Şam’dan ilk yorum

Erdoğan'ın Rusya ziyareti sonrası Esad ile görüşme iddiasının Suriyeli kaynaklar tarafından yalanlandığı öne sürüldü.

Haber Merkezi

Üst düzey Suriyeli kaynakların, medyada yer alan “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi olabileceği” yönündeki haberleri yalanladığı öne sürüldü. 

Türkiye gazetesinde dün yayınlanan bir haberde, İran ve Rusya ile yapılan Tahran ve Soçi görüşmelerinde "Suriye sahasına yansıyacak önemli kararlar alındığı" belirtildi.

Yılmaz Bilgen imzalı haberde, "Ankara’nın 'Henüz erken' dediği Erdoğan ile Esad görüşmesinin bir telefon düzeyinde de gerçekleşebileceği" iddiası da yer aldı.

Haberde ayrıca, “Türkiye; Rusya, İran ve Esad rejimi ile birlikte ülkenin doğusundaki PKK korsan devlet yapılanmasına karşı müşterek harekât teklifinde bulundu. Bir Körfez ülkesi ile Afrika’da yer alan bir başka İslam ülkesinin de Erdoğan-Esad görüşmesi için iki tarafla diplomasi trafiği yürüttüğü belirtiliyor” sözlerine yer verildi.

Şam’dan yalanlama

Rudaw'ın aktardığına göre Lübnan merkezli Al-Mayadeen Televizyonu web sitesine konuşan üst düzey Suriyeli bir yetkili, “Suriye ve Türkiye cumhurbaşkanları arasında temas olasılığından bahsetmenin tamamen yanlış olacağını” belirterek bu iddiayı yalanladı. Öte yandan Beşar Esad yönetimine yakınlığı ile bilinen Al-Watan gazetesi de aynı haberi paylaşarak bu bilgiyi teyit etti.

Al-Watan gazetesi, ilgili haberinde, “Suriye'nin kuzeyinde birçok şehir, kasaba ve köyü işgal eden Türk rejimi, daha önce Rus tarafıyla varılan, özellikle Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve teröre desteğin kesilmesi çağrısında bulunan mutabakatlar kapsamındaki tüm yükümlülüklerini reddetti” ifadelerini kullandı.

Kremlin'den açıklama

Bu iddia dün günlük basın toplantısı düzenleyen Kremlin Sözcüsü Dimity Peskov'a sorulmuştu.

Konunun Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında birkaç gün önce Soçi’de yapılan görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna Peskov, "Kısa bir süre önce Soçi'de yapılan görüşmede Suriye meseleleri istişare edildi. Ancak telefonla ikili temasların olasılığı Türk veya Suriye tarafına sorulmalı" cevabını vermişti.