Erdoğan el mahkum yalana devam ediyor: 'Filistin için seferberliğimizi mazlumlar çok iyi görüyor'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'le ticarete ilişkin tüm belgelerin ortada olmasına karşın yalanlarını sürdürdü, İsrail'le ticareti eleştirenleri hedef aldı.

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde AKP'lilere seslendi.

İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamasına değinen Erdoğan, Gazze'de 7 Ekim'de başlayan savaş boyunca İsrail'le büyüyen ticareti tüm ortaya çıkan belgelere rağmen inkar etmeyi sürdürdü. Erdoğan açıklamasında İsrail'le ticareti eleştirenleri hedef aldı.

Erdoğan, "Gazzeli kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistin davasına sahip çıkmaya, Gazzeli mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin 21 yıldır mazlumlarla dayanışma noktasında sergilediği dik ve dirayetli duruşu yok sayanları bugün bir kez daha Allah'a havale ediyoruz" dedi.

'İftira atanları akla davet ediyoruz'

İsrail'le büyüyen ticarete işaret edenleri iftira atmakla suçlayan Erdoğan, "Yalan, çarpıtma ve manipülasyon üzerinden kendi devletine ve milletine iftira atanları akla, vicdana ve ferasetle davranmaya davet ediyoruz" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye, Gazze'deki zulmün durması, bölgede barışın ve sükunetin hakim olması için elinden gelen her şeyi yapmıştır ve yapmaktadır. Bugüne kadar bölgeye gönderdiğimiz toplam 45 bin tonluk insani yardımla ülkemiz, Gazze'ye dünyada en fazla yardım yapan ikinci ülke olmuştur."

'İsrail'e yönelik ilave tedbirler aldık'

İsrail'e yönelik ilave tedbirler aldıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizin Gazze ve Filistin için tüm imkanlarını nasıl seferber ettiğini ülkemizdeki istismarcılar görmese de sahadaki mazlumlar çok iyi görüyor. Son olarak havadan da Gazze'ye insani yardım ulaştırma çabalarımızın engellenmesi dolayısıyla İsrail'e yönelik ilave tedbirler aldık.

Bu tedbirlerimizin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile Uluslararası Adalet Divanı kararları uygulanıncaya; Gazze'ye kesintisiz, engelsiz, yeterli miktarda insani yardım ulaştırılıncaya kadar devam ettireceğiz. Birileri bilmese de, hatta bildikleri halde çarpıtsalar da biz tarih ve vicdan yönünde kardeşlik vazifemizi hakkıyla yerine getirme derdindeyiz."

Yerel seçim mesajı

31 Mart yerel seçimlerine ilişkin de mesaj veren Erdoğan, "Son derece çekişmeli geçen, rekabet seviyesi yüksek bir seçim sürecini milletçe alnımızın akıyla geride bıraktık. Bu vesileyle bir kez daha 31 Mart Mahalli İdareler Seçim Sonuçları'nın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sandıkta tecelli eden irade ile başa gelen belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarlarımızı ayrı ayrı tebrik ediyorum" dedi.

"Seçim sonuçları elbette ayrı ve kapsamlı bir değerlendirmenin konusudur" diyen Erdoğan, "Biz de her parti gibi seçimlerin muhasebesini yapıyoruz, yapacağız. Asla kolaya kaçmadan, milletin sandıkta verdiği mesajları tüm boyutlarıyla okuyor, en ince detayına kadar analiz ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Partililerine seslenen Erdoğan, "Sizlerden de asla aramıza nifak sokmaya çalışan fitne odaklarına karşı uyanık olmanızı bekliyorum" diye konuştu.

İsrail'le ticarete kısıtlama kararı

AKP iktidarı, uzun zamandır süren kamuoyu tepkilerine karşın çeşitli yalanlarla inkar ettiği İsrail'le ticarette geri adım atmıştı.

Ticaret Bakanlığı, İsrail'le ihracata kısıtlama getirildiğini duyurmuştu. Ticaret Bakanlığı'nın kısıtlama kararı, 54 ürün grubunu kapsıyor.

AKP'nin yeni kısıtlama kararıyla, iktidar odaklarının İsrail'le ticarete ilişkin şu ana kadar söylediği tüm yalanlar ve çarpıtmalar açığa çıkmıştı.