Endonezya'da bedava içki kampanyası yapan bar çalışanları 'dine hakaretten' tutuklandı

Jakarta'da adı Meryem ve Muhammed olanlara ücretsiz içki servisi yapacağını açıklayan bar zincirinin çalışanları 'dine hakaret' suçundan tutuklandı.

Dış Haberler

Endonezya'da faaliyet gösteren Holywings adlı bar zincirinin sosyal medya üzerinden ilan ettiği kampanyanın ardınan, kurumun yönetmeni ve reklam ekibi tutuklandı. Söz konusu kampanya Muhammed adlı erkeklere ve Meryem adlı kadınlara kimlik kartlarını göstermeleri halinde her Perşembe bir şişe ücretsiz cin verilmesini kapsıyordu.

Söz konusu kampanyayla "dine hakaret ettikleri" gerekçesiyle 6 kişi tutuklandı.

Kampanyanın sosyal medyada paylaşılmasını takiben gerici örgütler polise şikâyette bulunurken, bazı gericilerse bar zincirinin mekanlarına baskın yapma tehdidinde bulundu.

Cuma günü Güney Jakarta polis şefi Budhi Herdi Susianto, altı şüpheli şirket çalışanını yakaladıklarını açıkladı. Polis, çalışanların "İslam'a hakaret" ve "dini nefreti yaymak" da dahil olmak üzere birden fazla suçla suçlandıklarını ve suçlu bulunurlarsa 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceklerini söyledi.

Bar zinciri Holywings ise çalışanlarını korumak yerine bir özür yayınladı ve yönetimin promosyondan habersiz olduğunu iddia etti.