EGM raporuna göre yolsuzluk azalmış

Emniyet Genel Müdürlüğü ‘ihaleye fesat karışma’ ve ‘rüşvet’ gibi suçlar nedeniyle düzenlenen operasyon sayının geçen yıla oranla düştüğünü duyurdu.

Haber Merkezi

Her geçen gün yeni bir rüşvet ve yolsuzluk skandalı patlak verirken Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı "Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele 2021 Raporu"na göre, polisin düzenlediği yolsuzluk operasyonları azaldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, raporda “ihaleye fesat karıştırma”, “kamu kurumu dolandırıcılığı”, “zimmet” ve “rüşvet”i kapsayan yolsuzluk suçları nedeniyle 2018’de bin 168 operasyon düzenlendiğine yer verildi. Geçen yıl ise 706 operasyon gerçekleştirildi. 2021’de düzenlenen yolsuzluk operasyonlarında 295’i kamu görevlisi olmak üzere toplam bin 379 şüpheli yakalandı.

Operasyonların “ihaleye katılımların engellenmesi veya ihaleye katılma yeterliğine sahip olmayan kişilerin ihaleye katılmasının sağlanması, gizli tutulması gereken bilgilere başkalarının ulaşmasının sağlanması, cebir veya tehdit kullanmak suretiyle ihale sürecindeki işlemlere katılımın engellenmesi” gibi nedenlerle düzenlendiği açıklandı. Ayrıca operasyonların “usulsüz ödeme işlemleriyle zimmet suçunun işlenmesi, ihalelerde usulsüzlük yapılması suretiyle kamu zararına sebep olunması” nedeniyle de düzenlendiği belirtildi.