Ege Üniversitesi kreş ücretleri zamla iki katına çıktı!

İzmir’de Ege Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan kreş ve anaokulu ücretlerine yaptığı zam protesto edildi. Kreş ve anaokulu ücretlerine yüzde 133 zam yapılmıştı.

Haber Merkezi

İzmir’deki Ege Üniversitesi'nin bünyesinde bulunan kreş ve anaokulu ücretlerine yaptığı zam protesto edildi. Kreş ücretinin yüzde 133 oranında zamla bin 500 liradan 3 bin 500 liraya, anaokulu ücretinin ise bin 500'den 3 bin liraya çıkarılmasına tepki gösteren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi ve veliler, "TÜİK tarafından belirlenen enflasyonun yarısını aşan hiçbir ücret artışını kabul etmiyoruz" diyerek açıklama yaptı.

'Şok bir zam ile karşı karşıya kalındı'

SES İzmir Şube EŞ Başkanı Erkan Batmaz'ın açıklaması şöyle:

"Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün haziran ayında açıkladığı 2022-2023 yılı için kreş ve anaokulu fiyat güncellemesiyle çocuğu kreşe veya anaokuluna giden, yaşı gelip kreşe veya anaokuluna gönderecek tüm üniversite emekçileri şok zam ile karşı karşıya kaldı. 24-36 ay kreş ücreti bin 500 TL iken 3 bin 500 TL ile yüzde 133 oranında zamlandı. 36-72 ay anaokulu ücretine ise bin 500 TL iken 3 bin TL ile yüzde 100 oranında zam yapılmıştır. Sendikamızın yıllardır talep ettiği ve mücadelesini sürdürdüğü 7/24 açık, ücretsiz, nitelikli kreş talebinin ne kadar önemli olduğu tam da böyle zam ve yoksulluğun her geçen gün arttığı bu günlerde ortaya çıkmıştır.

'TÜİK rakamlarına göre bile kabul edilemez'

Her sene yeni fiyatlandırma yapılan kreş ve anaokulunun bu sene yüzde 100 ve yüzde 133 artışı, TÜİK rakamlarına göre bile kabul edilemez. Hakları verilmeyerek bu zorlu koşulların altında ezilmiş emekçilere bir de çocuklarını güvenle bırakabilecekleri yer bulma kaygısı reva değildir. Konuyla ilgili gerekirse Sağlık Bakanlığı ve YÖK düzeyinde gerekli düzenlemelerin derhal yapılması gerekmektedir. Haftanın 7 günü ve 24 saat açık olacak ücretsiz kreş talebimizi saklı tutarak yükün paylaşılması ilkesi gereği devletin resmi kuruluşu olan TÜİK tarafından belirlenen enflasyonun yarısını aşan hiçbir ücret artışını kabul etmeyeceğimizi belirtir, bu sürecin yakından takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan sizlere duyururuz." (ANKA)