Efes'te 'Zengin Mutfağı': Sonunda halk isyan etti, satılan programlar ne olacak?

Efes Antik Kenti, ABD'li şirketin kullanımına verildi, ayrıcalıksız ziyaretçiler alana alınmadı. Şirket, turu Efes üzerinden pazarlamayı, bakanlık ise Efes'i peşkeş çekmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

Yalçın Cuğ

Uğruna sonsuz savaşlar verilen ve gezegendeki en iyi korunmuş Greko-Romen şehirlerinden birini ziyaret etmek ister misiniz?

Peki, milattan sonra 1. yüzyılda Aziz Pavlus'un vaaz verdiği bu şehirdeki kutsal mermer yolda yürümek veya Meryem Ana'nın ruhuna ev sahipliği yapan ve son nefesini verdiğine inanılan küçük taş evinde zaman geçirmek?

Hatta ve hatta bu antik şehrin ortasında orkestra eşliğinde ve beyaz eldivenlerle sunulan beş çeşit yemeği, yıldızların altında yemek?

Eğer aradığınız buysa sadece birkaç bin dolar ödeyerek katılabileceğiniz gemi seyahati kapsamında, bir gününüzü böyle geçirebilirsiniz. Tabii, sizin gibi ayrıcalıklı olmayan diğer turistlerin protestosuna denk gelmezseniz...

Efes'te 'ayrıcalıklı olmayan' turistlerden protesto

Dün sosyal medyaya bir video yansıdı. Söz konusu videoda, Efes Antik Kenti'nde bulunan Celsus Kütüphanesi'nin avlusunda yemek organizasyonu düzenlendiği ve organizasyon nedeniyle avlunun diğer turistlere kapatıldığı görüldü.

Ören yerini ziyaret eden ancak çekilen şeritlerle kapatılan alana alınmayan diğer turistler, durumu alkışlayarak ve yuhalayarak protesto etti. Organizasyon protestolar nedeniyle sonlandırılırken, alan "ayracalıklı olmayan" diğer ziyaretçilere de açıldı.

Protestoya dair sosyal medya üzerinden yayınlanan videolardan birisi

ABD'li şirketin binlerce liralık turunun göz bebeği: Efes

Sosyal medya ve birçok haber sitesinde "özel davet" olarak nitelendirilen organizasyon, ABD merkezli "Windstar Cruises" isimli şirketin, gemi seyahati kapsamında gerçekleştirildi.

Söz konusu organizasyon, dönem ve paketin kapsadığı özelliklere göre 3 bin 499 dolar ile 9 bin 499 arasında değişen "Yunan Adaları'nın hazineleri" isimli tur paketi içinde yer alıyor.

Atina'da başlayan ve 8 gün süren turun üçüncü günü ise Türkiye'de geçiyor. Sabah 07.00'de Kuşaadası'na ulaşan turistler, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi gibi çeşitli noktaları ziyaret ettikten sonra, geçtiğimiz günlerde protestoyla karşılanan söz konusu etkinliğe katılıyor. Turistler, etkinliğin ardından saat 23.00'de gemi ile Türkiye'den ayrılıyor.

Şirket ise söz konusu organizasyonu, "Windstar misafirlerine özel olarak düzenlenen bu eşsiz Akşam Ephesus Etkinliği'nde, yıldızlar altında beş çeşit yemeğin tadını çıkarın. Bu özel etkinlikte, Ege Oda Orkestrası'ndan bir trio eşliğinde, beyaz eldiven hizmetiyle sunulan akşam yemeği sizi bekliyor. Antik kalıntıların büyüsüne kapılın ve her detayın keyfini çıkarın" ifadeleriyle pazarlıyor.

"Yunan Adaları'nın hazineleri" isimli turun rotası

İlk defa yapılmadı: 'Efes'in harika kalıntıları içinde Türk lokumları'

Öte yandan Efes'te gerçekleştirilen organizasyon ilk defa tepkiyle karşılandı veya kamuoyunun gündemine ilk defa yansıdı. Ancak şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bu organizasyon ilk defa yapılmadı.

Şirketin bir süredir "Yunan Adaları'nın hazineleri" turunu yapmakta olduğu ve turu özellikle Efes Antik Kenti'nde gerçekleştirilen "deneyim" üzerinden pazarladığı anlaşılıyor.

Şirketin internet sitesinde "Türk lokumları: Efes'in harika kalıntıları içinde" başlıklı bir yazı da bulunuyor. Yazıda, uğruna sonsuz savaşlar verildiği aktarılan Efes'in, Meryem Ana'nın ruhuna sahiplik yaptığı, UNESCO Dünya Mirası Alanı arasında yer aldığı, gezegendeki en iyi korunmuş Greko-Romen şehirlerinden biri olarak kabul edildiği ve Aziz Pavlus'un milattan sonra 1. yüzyılda kentte vaaz verdiği belirtiliyor.

Ve ekleniyor:

"Windstar, Kuşadası’nı ziyaret ederken gündüz kıyı turlarınıza ek olarak, Efes'in zeminlerinde kelimenin tam anlamıyla bir Keşif Destinasyonu Etkinliği sunar.

'Saatler sonra geldik, turist yoktu' diyor Windstar Başkanı Chris Prelog, 'Antik mermer yolu keşfetmeye başladık. Kısa bir süre sonra amfi tiyatrodan güzel bir ses yankılandı - akustiği test eden bir yolcu. Bu, harika bir akşam yemeği ve konser için mükemmel bir başlangıçtı.'

Gerçekten de güneş antik yapıların arkasına kayarken, canlı orkestra müziği bu tarihi yapının içinden yankılanır ve yemek yiyenler arasında dolaşır. Windstar Cruises konukları, bu harika ambiyans eşliğinde beş çeşit yemek için özel erişime sahiptir."

Şirketin internet sitesinde yayınlanan daha önceki etkinliklerde çekilmiş olan video

Altı gün sonra tekrar kapatılacak ve kapatılmaya devam edilecek

Şirketin Efes Antik Kenti'nde gerçekleştirdiği bahse konu organizasyon, ilk defa yapılmadığı gibi devamı da gelecek gibi görünüyor. En azından şirket, hala söz konusu seyahat paketini satmaya ve "Efes deneyimini" pazarlamaya devam ediyor.

Tur paketinin şu anda satışta olan en yakın tarihli seyahati, 22 Haziran'da Atina'dan başlayacak ve gemi 24 Haziran sabahı Türkiye'ye varacak. Son protestoya rağmen paketin içinde yer alan yemek organizasyonu ise hala varlığını koruyor.

Öte yandan bu organizasyonun uzun aralıklarla gerçekleştirildiği ve alanın ABD'li şirkete kısa süreliğine kiralandığını düşünmek büyük bir hata olur. Çünkü şirket, Haziran'da 2, Temmuz'da 6, Ağustos'ta 4, Eylül'de 10 ve Ekim ayında ise 4 defa olmak üzere sadece bu yıl 26 kez daha Celsus Kütüphanesi'nde akşam yemeği organize edecek.

Ayrıca şirket, 2025 yılının Mayıs ve Ekim aylarını kapsayan aralık için şimdiden 38 turun satışına başladı bile.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da Ersoy da sessiz

Normal şartlarda bayramın birinci günü öğlene kadar kapalı olan müze ve örenyerlerinin artık bayramın birinci günü de ziyarete açık olacağını duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Bu düzenleme ile müze ve örenyerlerinin ziyaret saatleri genişletilerek, ziyaretçilere daha fazla hizmet sunulması amaçlanıyor" açıklamasında bulunmuştu.

Bayram öncesinde yaptığı açıklamada ise tüm müze ve ören yerlerinin Müzekart ile ziyaret edilebileceğini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Tarihe ve kültüre yolculuk edenlerin vazgeçilmezi Müzekart sadece 60 lira" diyerek müzelere gidilmesi için çağrı yapmıştı.

Ersoy Müzekart'ın fiyatına vurgu yapıyor, onun yönetiminde olan bakanlık ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti'ni binlerce dolarlık gemi turları aracılığıyla şirketlere peşkeş çekiyor, ayrıcalıklı olmayan turistlere kapatıyor.

Kamuoyunun gündemine yansıyan protestonun ardından Ersoy da Bakanlık da sessizliğini korumaya devam ediyor.