Döviz bürolarında kimlik ibrazı zorunlu oldu, bakanlık 'müdahale değil' dedi

Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz bürolarındaki işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğu getirdi. Bakanlık bu değişikliğin 'döviz piyasalarına herhangi bir müdahale içermediği' açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz bürolarında alt sınır olmaksızın tüm işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğu getirdi. Buna göre bir döviz bürosuna 1 ABD Doları'nı TL'ye çevirmek için başvuranlar dahi kimlik ibraz etmek zorunda olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bu uygulamanın işlemlerin kayıt altına alınmasının amaçladığını, döviz piyasalarına herhangi bir müdahaleyi içermediği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Söz konusu yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik, Döviz piyasalarına ilişkin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir" denildi.

Açıklamada "bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında döviz bürolarına yönelik Yetkili Müesseseler Tebliği'ne ilişkin gerçeği yansıtmayan, gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı iddialara yer verildiği" belirtildi.

12 Ekim 2021 tarihli tebliğ değişikliğine kadar kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında bir kimlik bildirim yükümlülüğü bulunmadığı anımsatılan açıklamada, "Daha önce MASAK mevzuatı kapsamında işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarı 75 bin lirayı aşan işlemler ile vergi mevzuatı uyarınca 3 bin doları veya eşitini aşan işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu bulunmaktaydı" denildi.

Söz konusu tebliğde yapılan değişiklikle bir alt sınır olmaksızın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespitinin zorunlu hale getirildiği bildirilerek şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde gerçekleştirilen işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası uygulamalar ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir. Söz konusu yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik, döviz piyasalarına ilişkin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Düzenleme, sadece döviz bürolarının işleyişi ve kurumsallaşmasına yönelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır."