Depremde 11 yakınını kaybeden memur 'helallik vermediği' için görevinden uzaklaştırıldı

Adli Tıp Kurumu'nda çalışan ve 11 yakınını depremde kaybeden bir yurttaş, WhatsApp durum mesajına 'Adıyaman’dan helallik istiyor, helallik vermiyorum' yazdığı için görevinden uzaklaştırıldı.

Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adli Tıp Kurumu’nda mühendis olarak çalışan ve 11 yakınını Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybeden Mahir Polat’ın, WhatsApp durum mesajına “Adıyaman’dan helallik istiyor, helallik vermiyorum” yazdığı için Adalet Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. 

Olaya ilişkin açıklamada bulunan Ağbaba, “Mesut Polat, Adli Tıp Kurumu’nda mühendis. 11 yakınını Adıyaman depreminde kaybetmiş. Cumhurbaşkanı, Adıyaman’da 27 Şubat’ta bir açıklama yapıyor, ‘Hakkınızı helal edin’ diye. 11 yakınını kaybeden Mesut Polat da WhatsApp durum mesajında, ‘Adıyaman’dan helallik istiyor, helallik vermiyorum’ diyor. Bunun üzerine Mesut Polat hakkında Adalet Bakanlığı soruşturma açıyor. 6 Mart 2023’te disiplin soruşturması açıyor. 8 Mart 2023’te ise görevden uzaklaştırılıyor" dedi.

Ağbaba, sözlerine şöyle devam etti:

'Bu kadar vicdansızlık yeryüzünde görülmedi'

"Be vicdansızlar, be acıma duygusunu kaybetmişler; 11 yakınını kaybeden Mesut Polat’ın paylaşımında hangi suç var? Maalesef arama-kurtarmada, enkaz altındaki insanları kurtarmada bile bu kadar süratli davranmadılar. Cumhurbaşkanı’nı eleştiriyor diye, ‘Helallik vermiyorum’ diyen bir memuru görevden uzaklaştırıyorlar. Maalesef bu kadar vicdansızlık yeryüzünde görülmedi.

'Helallik vermemek suçsa onunla ilgili de bir kararname çıkar'

Ey vicdanını kaybetmiş iktidar; helallik istemek, rızaya dayalı bir şey. Sen helallik istersin, biri de helallik vermez. Eğer helallik vermemek suçsa onunla ilgili de bir kararname çıkar; sana helallik vermeyenleri cezaevine at, meslekten at. Ben de sana hakkımı helal etmiyorum. Depremde hayatını kaybedip, enkazın altında soğuktan donanlar, enkazın altında oturanlar ve depremden sonra su bulamayan, ekmek bulamayan insanlar da sana hakkını helal etmiyor. Hâlâ bugün çadır bulamayanlar sana hakkını helal etmiyor. Hâlâ bugün banyo yapamayanlar, tuvalet ihtiyacını gidermek için kırk takla atanlar sana hakkını helal etmiyor. Biz de hakkımızı sana helal etmiyoruz.” (ANKA)