Deprem sonrası Adana BB'nin beş yıldızlı otelde 408 bin liraya vekil ağırlaması: 'Sayıştay denetlesin, bize ne?'

6 Şubat depreminin ardından CHP'li vekillerin Adana'da konakladıkları beş yıldızlı otelin 408 bin liralık faturası, Adana BB'ye kesildi. CHP'li vekiller durumu normal karşıladı, basına kızdı.

Yalçın cuğ

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat tarihli depremlerin ardından ulaşımın sekteye uğramasından dolayı, depremden etkilenen illere gidecek olan CHP heyetinde yer alan kimi isimler, çeşitli tarihler ve sürelerde Adana'da konakladı.

Basına yansıyan belge ve faturalara göre CHP'li isimlerin 6-24 Şubat 2023 tarihleri arasında konakladığı 5 yıldızlı Seyhan Otel'in ödemesi, CHP'li Adana Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından karşılandı. Yarım ve tam pansiyon olarak gerçekleşen konaklamaların bedeli 408 bin 800 TL oldu.

ABB Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na 'fatura' yazısı

Ayrıca, ABB Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Ejder Mehmet Sıkık tarafından imzalanarak ABB Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na gönderilen yazıda yer alan, "Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamınca depremzedelerin konaklama bedeline ait Seyhan Turizm Tarım Tic. A.Ş.'nin faturası ile tahakkük etmiştir" ifadesi dikkat çekti.

ABB Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na gönderilen yazı şöyle:

"Belediye bütçesinden yapılacak temsil ağırlama ve tören giderleri yönergesinin 10. maddesi gereğince belde içinde gerekli olan veya mahalli örf, adet ve sosyal yaşantı için de gerekli sayılan etkinlik ve törenler için (nişan, ölüm, vb.) harcama yapılabilir maddesi yer almaktadır.

Bu madde gereğince Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamınca depremzedelerin konaklama bedeline ait Seyhan Turizm Tarım Tic. A.Ş.'nin faturası ile tahakkük etmiştir. Fatura tutarı 408.800,00 TL'nin damga vergisi kesildekten sonra kalan bedel için ödeme emri belgesi tanzim edilerek EK'te sunulmuştur. Fatura tutarının ödenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim."

CHP'li isimlerden soL'a açıklama

Basına yansıyan belgelerde, hangi isimlerin kaç gün otelde kaldığı gözükürken, listede yer alan Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, İstanbul Milletvekili Engin Altay, dönemin İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, dönemin CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve dönemin Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un isimleri öne çıktı.

soL'un ulaştığı Engin Altay ve Mehmet Akif Hamzaçebi, konuya dair açıklamalarda bulundu.

Altay: Sayıştay denetlesin, bize ne?

Adana'nın depremden etkilenen çeşitli illere gidecek olan isimlerin toplanma merkezi olduğunu ve oradan illere dağılındığını aktaran Engin Altay, "Adana'ya alelacele gittik, bir otel gösterdiler ve kaldık. Genelde biz öderiz ama orada bir ödeme alındı mı, alınmadı mı emin değilim. Bunları büyütmeye bile gerek yok" dedi.

Otel masraflarının belediye kaynağından karşılandığına dair iddialara ilişkin "Sayıştay denetlesin, bize ne" diyen Altay, sözlerine şöyle devam etti:

"Orada sadece ben değil en az 50-60 vekil vardı. Bir usulsüzlük varsa Sayıştay denetler, ne diyeyim ben? Millet neler yapıyor? Belediyeler, ile gelen misafirlerini ağırlar, bu böyledir. Ben hatırlamıyorum bile o telaş içinde. Deprem için gittik, orada toplandık, oradan illere dağıldık. Parti mi ödedi, belediye mi ödedi haberim yok."

Hamzaçebi: O saatte Hatay'a gitme imkanım yoktu

soL'un konuya ilişkin sorularını yanıtlayan bir diğer isim ise Mehmet Akif Hamzaçebi oldu.

Basına yansıyan haberlerin "tamamen çarpıtma" olduğunu söyleyen Hamzaçebi, "6 Şubat depremi olunca, Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittim ve 7-8 saat havalimanında bekledikten sonra ancak akşam saatlerinde Adana'ya vardım. O saatte Hatay'a gitme imkanım yoktu. İndikten sonra beni karşılayan il örgütünden arkadaşlarımla birlikte Adana'da çöken binaların olduğu mahalleye gittik. Oraları inceledik, ondan sonra gece 10 gibi otele geldik" dedi.

'İl örgütünün bana işaret ettiği otelde kaldım'

Otele, CHP Adana İl Örgütü'nün bilgilendirmesi doğrultusunda gittiğini aktaran Hamzaçebi, sözlerine şöyle devam etti:

"Öyle keyif için değil, Hatay'a ulaşmak üzere yola çıkmış bir milletvekiliyim. Ertesi sabah da erkenden Hatay'a gittim. Deprem için Hatay'a gidiyorum, keyif yapmaya değil. Ayıptır, utanmazlıktır, 'keyif yaptı' diye haber yapmak. Ben il örgütünün bana işaret ettiği otelde kaldım. Başka da otel yoktu. Oteller zaten kapalıydı, ya o gece arabada uyuyacaktım ya da bir yerde kalacaktım. İl örgütü de bana bu oteli işaret etti, burada kaldım."

Otelde sadece milletvekillerinin değil, aynı zamanda kamu görevlilerinin de kaldığını aktaran Hamzaçebi, "Kamu görevlilerinin masrafları da belediye tarafından mı karşılandı?" sorumuza ise "Bilemem onu" yanıtını verdi.

'Bu ne ahlaksızlık?'

Kamuoyuna yansıyan "yediler içtiler faturayı belediyeye ödettiler" gibi başlıklarla yayımlanan haberleri eleştiren Hamzaçebi, haberlere dair "Deprem olduğu gün Adana'ya gidip oradan Hatay'a geçen milletvekili keyif için mi gider? Bu ne utanmazlık, bu ne seviyesizlik, bu ne ahlaksızlık?" yorumunda bulundu.