Özgür Özel: Lütfü Savaş, CHP'nin gösterebileceği en iyi aday

Özgür Özel, Lütfü Savaş'ın Hatay adaylığına ilişkin, "Bizim yaptırdığımız bütün anketlerde Lütfü Savaş, CHP'nin gösterebileceği en iyi aday" dedi.

Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Halk TV'deki 'Yeni Bir Sabah' programında İsmail Küçükkaya'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterilmesine ilişkin soruya Özel, "Ben Hatay'da süreci kötü yönettiğimizi düşünmüyorum. Hatay'da sadece siyaset yapmıyoruz. Hatay'ın bir travmasına anlayış gösteriyoruz. Hatay'ın duyguları var, siyaset bu duyguları yok etme işi de değil bu duyguları yok sayma işi de değil. Memleketim Manisa'da 1 anket yaptık, Hatay'da 5 anket yaptık. Her şeyi anketlere bağlamak da doğru değil ama Manisa'ya 1 heyet yolladık, İzmir'e 1 heyet yolladık, Hatay'a 3 farklı heyet yolladık. 4'üncüsünde hepsini Genel Merkez'de ağırladık" ifadelerini kullandı.

"Hatay Büyükşehir, Türkiye'de Hatay'ı aşan bir noktaya geldi" diyen Özgür Özel, şunları söyledi:

"Kendisi de depremzede olan Belediye Başkanımız, depremin ilk günlerinde yaşadığı travma, bir mikrofona bir söz söylemiş, büyüdü bazı laflar. Hatay'da yüzde 20-30 alabiliyorken, iki dönemdir kazanan, önemli bir mücadele veren bir Belediye Başkanı var. Bizim yaptırdığımız bütün anketlerde Lütfü Savaş, CHP'nin gösterebileceği en iyi aday."

'Parti tarihinde olan ilk kez olan bir şey'

Lütfü Savaş'ın her partiden oy aldığını söyleyen Özel, "Lütfü Savaş doğru aday gözüküyor. Ama başka bir tartışma var. En nihayetinde biz Lütfü Savaş'ı, 17 Ocak'ta adaylaştırdık. Üstünden geçen zamanda gördüğümüz tartışmalar oldu. Son gün 1 anket daha yapacağız dedik. Anket yaptık, Lütfü Bey'in anketlerini de aldık" ifadelerini kullandı.

Özel, şöyle konuştu:

"Parti tarihinde olan ilk kez olan bir şeydir. Bütün ilçe belediye başkan adayları, ilçe başkanları, il başkanı, Hatay'la ilgili gece 02.30'da milletvekilimizin fikrini aldık. Ankette Lütfü Savaş, eski milletvekilleri Lütfü Savaş, milletvekillerimiz Lütfü Savaş ve örgüt istisnasız 'Bu seçimi Lütfü Bey'le alırız" dedi."

Yerel seçimler için "Neredeyse yüzde 20'lik kendiliğinden bir destekten mahrum olduğumuz görüyorum" diyen Özel, oy oranında da bir artış beklediğini, ellerindeki belediyelerin tamamını tutmak ve üstüne yenilerini almak istediklerini belirtti.

Hüseyin Can Güner'in Çankaya adayı olarak gösterilmesine de değinen Özel, "Bunu da tek başıma yapmadık, MYK’da tartıştırdım. Hüseyin Can Güner ismi geldi, 60 kişilik salondan alkış koptu. Hepsi alkışladı, sonrasında söz talebi olan var mı dedim herhangi bir söz talebi olmadı" dedi.

Özgür Özel, Gebze'de Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) adayı Erkan Baş'ı destekleyeceklerini açıklayarak, "TİP'le şöyle bir çalışma yaptık. Onlar bizi kaybettirme riski olan yerlerde aday göstermiyorlar. CHP'nin kafa kafaya çalıştığı yerlerde aday göstermiyorlar. Bir işçi kenti olan Gebze'de, ilçe belediyesinde Erkan Baş genel başkan olarak iddia ortaya koydu, kendisini destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

'İzmir değişim istiyor'

Özel, "İzmir'de seçimi kaybetme riski var mı?" sorusuna ise "İzmir değişim istiyor. İzmir notu en kıt seçmen. Çünkü çok haklılar. Yıllardır partiyi sırtında taşıyor seçmen" yanıt verdi.

'Bütün belediye başkanlarımız belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya yanıt veren Özel, "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" ifadelerini kullandı.