Denizbank çalışanı önce mobbinge uğradı, sonrasında işten çıkarıldı

İstanbul'da bir Denizbank çalışanı, bankanın bir yöneticisi tarafından önce mobbinge maruz kalmasının ardından talimatla işten çıkarıldı.

Patronların Ensesindeyiz

İstanbul’da Denizbank’ta geçtiğimiz yıl işe başlayan bir çalışan, bankada bir departman yöneticisi tarafından mobbing’e maruz bırakıldı.

Banka çalışanının aktardığına göre, bankanın bir departmanında genel müdür yardımcısı olan Cem Demirağ, asansörde maske takmadığı gerekçesiyle kendisini iki kez azarladı. Çalışanın aşıları olduğunu belirtmesi üzerine Demirağ, kendisinin ismini ve çalıştığı bölümü not aldı.

Yaşananlardan birkaç ay sonra başka bir departmana transfer olan banka çalışanı, yeni departmanın genel müdür yardımcısının Demirağ olduğunu öğrendi. Demirağ’ın kendisini tanıması üzerine, bölümün grup müdürüne kendisiyle çalışmak istemediğini bildirdiğini ve sonrasında işten çıkarıldığını ifade etti.

Banka çalışanı, yaşadığı adaletsizliği Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na değerlendirdi: 

Denizbank’ta Mart 2022’de işe başladım. Bir departmanda yaklaşık 9 ay çalıştım. Orada çalıştığım dönemde, asansörde en son çalıştığım departmanın genel müdür yardımcısıyla denk geldik. Banka içinde asansörde maske takma kuralı vardı, ama kimse asansör dahil bankada maske takmıyordu. Cem Demirağ isimli şahıs ses tonunu yükselterek kaba bir şekilde ‘Hemen maske alıyorsun, ben seni bu şekilde asansöre bindirmem’ dedi. Maske de arka cebimdeydi, ancak düşürmüşüm. ‘Kusura bakmayın, maske arka cebimdeydi, ama düşürmüşüm. Özür dilerim, takmam lazımdı, haklısınız’ dedim. Asansörü durdurdu, ‘Çabuk gidip alıyorsun maskeni. Ben seni bu şekilde asansöre almam’ dedi sesini yükselterek. Ben de kendisini sakin olmaya davet ettim. Ondan sonra bir şey demedi, yukarı çıktık.

Yaşananlardan bir ay sonra biz asansörde yeniden karşılaştık. O dönem benim departmanım dahil kimse maske takmıyordu. Beni görünce, ‘Sen yine maskesizsin. Ben sana demedim mi maske tak’ diye sert çıktı. Ben de dört kere aşı olduğumu belirterek tepki gösterdim. Sonrasında ‘Sen gel bakayım yanıma’ dedi, ismimi ve çalıştığım bölümü öğrendi.

‘Ben bu şahısla çalışmayacağım’ dedi

O gün sonrasında bir problem olmadı. Ta ki bankada yeni departmana transfer olana kadar. Yeni başladığım departmanın genel müdür yardımcısı bu kişiymiş. Kendisi beni görüyor, tanıyor. Grup müdürüne de, ‘Ben bu şahısla çalışmayacağım’ diye beyanatta bulunuyor. Bunun ardından grup müdürümüz benimle toplantı yaparak, ‘Biz de seninle devam etmek istiyorduk, kendisine bu isteğimizi de beyan ettik. Ancak kendisi çok diretti. Maalesef seninle çalışmak istemiyoruz. Seni işten çıkarmak zorunda kalıyoruz’ dedi. Ben daha bir buçuk haftadır bu departmandaydım.

Bunun karşılığı ekmeğinden olmak mı?

Kendimi çok mağdur durumda hissettim. O sırada asansörde maske takmam gerektiğini kabul ediyorum, ancak Cem Demirağ sesini yükselterek çok kaba bir şekilde yaklaştı. Ben nezaketimi sonuna kadar korumaya gayret gösterdim. Bunun karşılığı işten çıkarılmak mı olmalı? Bu anlayışla bankadaki herkes işten çıkarılmalı.

Ben gidip müdürüme de, ‘Maske takmadığım için özür diliyorum. Burada hatalıyımdır. Ama bunun karşılığı ekmeğinden olmak mıdır?’ dedim.

Benim tek isteğim diğer çalışma arkadaşlarımın da başının yanmaması. Bunun çok adaletsiz bir durum olduğuna inanıyorum.