'Cumhur İttifakı yeni seçim yasasında uzlaşamadı'

Cumhur İttifakı partileri AKP ve MHP, çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdiği yeni Seçim ve Siyasi Partiler Yasası'na sınırlı değişiklik yapılması kararlaştırdı. 

Haber Merkezi

AKP ve MHP'nin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde.

İki parti seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi konusunda uzlaşsa da, "daraltılmış bölge, ittifak içi baraj, YSK'nın il seçim kurulu başkanları üzerindeki yetkilerinin artırılması" gibi önemli konularda ilerleme sağlanamadığı ve bunların pakette yer almayabileceği ifade ediliyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, iki parti kurmaylarının, TBMM'nin açılmasının ardından taslağa son şeklini birlikte vermek üzere bir araya geleceği belirtilirken, gelinen nokta, "Sıkıntılar vardı, aşıldı ama masadan eksiklerle kalkıldı" sözleriyle özetleniyor.

Kulislere yansıyan bilgilere göre her iki partinin başlangıçta yüzde 5 olarak uzlaştığı seçim barajı konusunda Erdoğan'ın "Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP'li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette, MHP'de buna olumlu bakıyor" açıklaması ile havanın değiştiği belirtiliyor. 

'Beklentiler revize edildi' 

Ancak başlangıçta planlananın aksine, iki taraf arasında yürütülen görüşmelerde, bazı düzenlemelerle ilgili ilerleme sağlanamadı ve bu nedenle daha sınırlı bir teklif Meclis'e sunulabilir.

Yüzde 7 seçim barajının yanı sıra, ittifak içindeki partilerin her biri için de baraj getirilmesinden vazgeçildiği belirtiliyor.

Ayrıca, AKP'nin istediği ve her seçim çevresinin 5 ya da 7 milletvekili şeklinde düzenlenmesini içeren "daraltılmış bölge" seçeneğinin de MHP'den kabul görmediği için gündemden kalktığı vurgulanıyor.

İki partinin üzerinde uzlaşamadığı konulardan birisini de Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yetkilerinin artırılmasına dönük düzenlemenin oluşturduğu ifade ediliyor. 

İl seçim başkanlarının belirlenmesi konusunda ise değişiklik yapılması planlanıyor. Mevcut yasada, o seçim bölgesindeki en kıdemli hakim, il seçim kurulu başkanı seçiliyor. Henüz kesin uzlaşma sağlanmamakla birlikte, bunun yerine Hakimler ve Savcılar Kurulu'na ildeki en kıdemli 3 hakim arasından il seçim kurulu başkanını belirlemesi yetkisinin verilmesi düşünülüyor.

Meclis'in Ekim gündeminde yok 

Yeni seçim yasası paketinin Meclis'e ne zaman sunulacağı konusunda da takvim netleşmiş değil.