Çocukları tarikata teslim eden müdüre 'göreve devam’, çocukları savunan şube müdürüne ‘tayin’

Süleymancılara ait tarikat yurdunda savcılık talimatına rağmen çocukların ailelerine teslim edilmesine engel olan ilçe milli eğitim müdürü görevde, çocukları savunan şube müdürüneyse “tayin” çıktı.

Haber Merkezi

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde geçen Kasım ayında yurt denetimleri kapsamında Süleymancılara bağlı Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda da denetim yapıldı.

Denetimi gerçekleştiren Milli Eğitim Şube Müdürü Engin Aktaş yurtta 6 çocuğun kayıtsız olarak kaldığını tespit etti. Çocukların ailelerine güvenli bir biçimde teslim edilmesi için jandarmayı arayarak ekip talep etti. Jandarma, Ünye Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın “çocukları tutanakla teslim alın” talimatı vermesi üzerine yurda geldi ancak bir süre sonra olay yerinden çocukları teslim almadan ayrıldı. Jandarmanın çocukları teslim almasına İlçe Milli Eğitim Müdürü Aykut Fidan’ın engel olduğu ortaya çıktı.

Olay bununla da kalmadı, Fidan’ın araya girmesiyle jandarma yurttan ayrıldıktan sonra denetimi yapan şube müdürü Engin Aktaş Süleymancılarca darp edildi.

Aktaş’ı darp eden de Süleymancılara bağlı Fatsa’daki bir kız öğrenci yurdunun müdürü olan Erol Sekmen’di.

Savcılığın çocukların yurttan teslim alınması talimatıysa ancak darp olayından 3 saat sonra yerine getirildi.

Saldırıya uğrayan şube müdürü Engin Aktaş, yurt görevlilerinden, jandarma personelinden, ilçe kaymakamı ve ilçe milli eğitim müdüründen şikâyetçi oldu. 

Devlet çocukları savunan şube müdürünün güvenliğini sağlamadı, çözümü 'tayin'de buldu

Geçen Kasım ayında yaşanan bu olayın ardından Ordu Valiliği idari soruşturma başlattı. 

Soruşturma kapsamında hazırlanan rapor İlçe Milli Eğitim Müdürü Aykut Fidan’ın çocukların ailelerine teslim edilmesini engellemeye çalıştığını ortaya koydu. Ancak görevden alınmayan Aykut Fidan için yalnızca aylıktan kesme cezası teklif edildi. Darp edilen şube müdürü içinse güvende olmadığı kanaatine varıldı, görevini yerine getiren şube müdürünün güvenliğini sağlamak yerine başka bir ile tayin edilmesi teklif edildi.

Fotoğraf 2020 yılından. Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Aykut Fidan Süleymancıların yurdunu "Covid-19 tedbirleri kapsamında inceleme"de bulunmak üzere ziyaret ediyor.

Ordu Valiliği tarafından başlatılan idari soruşturma sonucunda hazırlanan raporun ayrıntılarını BirGün’den Onur Durmuş duyurdu.

Buna göre idari soruşturma sonucunda Süleymancılara ait Özel İlküvez Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu’na kayıt dışı öğrenci bulundurmak suçundan para cezası verilmesi teklif edildi. 

Saldırıda bulunan Erol Sekmen için, şiddet uyguladığı gerekçesiyle “Görevine son verilerek başka kurumda çalıştırmama, 5 yıl süre ile başka kurumda çalıştırılmaması” yönünde rapor hazırlandı.

İdari soruşturma raporunda şu sözlere yer verildi:

Söz konusu fiilin, ortaokul ve ortaöğretim kurumları Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nin personel disiplin işleri başlıklı 44/D/ 3. Maddesinde: “Amirlerine, mahiyetindekilere, çalışanlara ve öğrencilere fiili tecavüzde bulunmak.” İle nitelik ve ağırlık itibariyle benzer eylem olduğu ve bu madde kapsamında, “Görevine son verilerek başka kurumda çalıştırmama, 5 yıl süre ile başka kurumda çalışamaması” teklifi getirilmiştir” 

‘Devletin itibar ve güven duygusunu sarsacak davranıştan’ aylıktan kesme cezası

Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü soruşturma raporunda, kayıt dışı çocukların ailelerine teslim edilmesi aşamasında savcılık talimatına rağmen jandarma komutanı ile görüşerek görevli personeli yönlendirdiği ve öğrencilerin ailelerine teslim edilmesini engellediği gerekçesiyle, “Hizmet içinde devletin itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” suçundan aylıktan kesme ile cezalandırılması gerektiğini belirtti.

İdari soruşturmanın tamamlanmasının ardından, şube müdürünün güvende olmadığına kanaat getirilerek aynı görev dâhilinde il dışındaki başka bir okula tayinin yapılması önerildi.

Denetim sırasında Süleymancıların saldırısına uğrayan Milli Eğitim Şube Müdürü Engin Aktaş

İdari soruşturma raporunda konuya ilişkin şu sözlere yer verildi:

Haklarında adli ve idari bir soruşturma yapılmış ve bu soruşturma sonucunda o yerde kalmasında sakınca görülmüş olan memurun hizmet bölgelerindeki ve hizmet alanlarındaki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamadan ve yer değiştirme suretiyle atanma dönemini beklemeksizin hizmetin gereği olarak yer değiştirme suretiyle ataması yapılabilir’ hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümler gereğinde yukarıda açıklanan sebeplere bağlı olarak Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Engin Aktaş’ın üzerindeki görevi ile birlikte atanmasının başka bir ile yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

Eğitim-Sen’den tepki

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Nursen Kaymaz, şube müdürüne yapılan saldırı hakkında konuştu.
Kaymaz, “Çocukların güvenliğini sağlamakla sorumlu olan bir İlçe Milli Eğitim Müdürü sanki cemaatten tarafmış gibi görevlendirdiği şube müdürüne sahip çıkmamış ve çocukların ve şube müdürünü tehlike altında bırakmıştır. Şube müdürü uğradığı saldırıda yalnız bırakılmıştır. Bu Milli Eğitim Müdürü hala görevinin başındadır. Böyle bir kişinin milli eğitim camiasında yönetici olarak bulunması camia adına son derece üzücüdür” ifadelerine yer verdi.

İstanbul'da devlet korumasındaki çocuklar tarikat kampına gönderilmişti

Çocukların tarikatlara teslim edilmesinin tek örneği bu değil. İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sorumluluğundaki Çocuk Evleri’nde devlet korumasındaki çocuklar, geçen sene kamu görevlisi refakati olmaksızın, Mutlu Yuva Derneği’nin düzenlediği eğitim kampına alınmıştı. Bu dernek, Nur Cemaati’nin bir kolu olan Suffa Vakfı’yla ilişkili. soL’un konuya ilişkin haberi kamuoyunda ses getirmiş, gelen tepkilerin ardından kamp yarıda kesilerek çocuklar çocuk evlerine yeniden teslim edilmişti.

Yusuf Tekin'e sorular: İlçe Milli Eğitim Müdürü görevine nasıl devam ediyor?

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun da Ordu’nun Çaybaşı İlçe Müdürünün Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurduna yaptığı ziyaret sonrasında yurtta mevzuata aykırı bir şekilde ilkokul ve ortaokul öğrencilerini tespit etmesinin ardından herhangi bir yasal işlem başlatılmamasına tepki göstererek, "Mevzuata aykırı olarak öğrencilere ilişkin Cumhuriyet Savcılığı talimatının uygulanmamasının sebepleri nelerdir?" dedi.

Torun Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Torun’un yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

  • Özel İlküvez Öğrenci Yurdunda mevzuata aykırı olarak konaklayan öğrencilere ilişkin Cumhuriyet Savcılığı talimatının uygulanmamasının sebepleri nelerdir? Talimatı uygulamayan görevliler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır
  • Olay esnasında ve sonrasında sözlü ve fiili şiddete, tehditlere maruz kalan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün iller arasında atanmasına ilişkin müfettiş raporunun MEB’e ulaşmasının üzerinden 2,5 ay geçmesine karşın söz konusu atama neden yapılmamıştır? İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün ve mağdur çocuklarımızın can güvenliği nasıl sağlanmaktadır?
  • Süreçte hukuksuzluğu örtbas etmeye çalıştığı ve yurt yöneticilerini savunduğu iddia edilen İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne ilişkin herhangi bir işlem başlatılması düşünülmekte midir? Devletin itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü halen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine nasıl devam edebilmektedir?
  • Söz konusu özel öğrenci yurdu ve süreçte görevlerini yerine getirmeyen devlet görevlilerine ilişkin bundan sonra izlenecek yol haritasını açıklar mısınız?