Çin Uzun Yürüyüş-5B roketini uzaya gönderdi

Çin’in Ay’a astronot gönderme ve kalıcı bir uzay istasyonu kurma planı çerçevesinde, başarıyla yeni bir roket ve uzay gemisi prototipi fırlattığı açıklandı.

Dış Haberler

Çin’in yeni taşıyıcı roketi Uzun Yürüyüş-5B’nin Salı günü ilk uçuşunu gerçekleştirdiği ve Çin’in yeni jenerasyon insan taşıyan uzay gemisinin deneme versiyonunu ve bir kargo dönüş kapsülünü uzaya götürdüğü duyuruldu. 

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) tarafından yapılan açıklamada, başarıyla gerçekleştirilen fırlatmanın Çin’in bir uzay istasyonunun kurulmasını hedefleyen insanlı uzay programının ‘‘üçüncü adımı’’nı başlattığı belirtildi.

Roket, Güney Çin’de bulunan Hainan adasındaki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden Salı günü Pekin saatiyle 18.00’de fırlatıldı. Deneysel insanlı uzay aracı ile geri dönüş kapsülünün test versiyonunun 488 saniye sonra roketten ayrıldığı ve planlanan yörüngesine girdiği bildirildi.

Uzun Yürüyüş-5B roketinin, Çin’in uzay faaliyetlerinin genişletilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

ÇKP: ‘İyi bir başlangıç’

CMSA direktör yardımcı Ci Qiming, ‘‘Çin’in ilk uydusunun uzaya fırlatılmasından 50 yıl sonra Uzun Yürüyüş-5B’nin havalanmasına tanıklık etmekten heyecan duyduklarını’’ belirtirken, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi, Devlet Konseyi ve Merkezi Askeri Komisyon tarafından gönderilen kutlama mesajıyla, fırlatış ‘‘ülkenin uzay istasyonu programı için iyi bir başlangıç’’ olarak selamlandı.

Alçak yörünge görevleri ve derin uzay incelemeleri yapmak üzere tasarlanan uzay gemisi ve kapsülün Cuma günü dünyaya geri dönmesi planlanıyor.

Hedef kalıcı uzay istasyonu

Çin’in uzaylı insan programı on yıl içinde Ay’a bir astronot gönderilmesini ve burada bir uzay üssü kurulmasını içeriyor. Beijing’in bir sonraki önemli uzay görevi olan Mars’a bir sondaj aracının indirilmesinin ise bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Çin insanlı uzay programını 1992 yılında üç adımdan oluşan bir strateji çerçevesinde başlatmıştı. Birinci adım çerçevesinde Yang Liwei uzaya çıkıp dünyaya geri dönen ilk Çinli astronot olurken, ikinci adım çerçevesinde ileri uzay uçuş teknikleri ve teknolojileri geliştirildi. Bu iki adım kapsamında 11 insanlı uzay gemisi, bir kargo gemisi, Tiangong-1 ve Tiangong-2 platformları ve 11 astronot uzaya gönderildi. 

Salı günü gerçekleştirilen fırlatma ile başlayan üçüncü adımda ise uzayda kalıcı bir insanlı uzay istasyonu kurulması planlanıyor.