CHP'nin kazandığı Pınarbaşı'na kayyım atandı

Kayseri'nin Pınarbaşı Belediyesi'ne kayyım atandı. İlçede YSK seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. CHP İl Seçim Kurulu'na başvurmuştu.

Haber Merkezi

CHP'nin önde tamamladığı ancak seçimlerin iptal edildiği Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine kayyum atandı. 2 Haziran'daki tekrar seçimine kadar belediyeyi vali yardımcısı yönetecek.

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin tekrarlanması kararlaştırılmıştı.

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, mühürsüz torba teslimi nedeniyle Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinin iptaline karar verdi. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, seçimin 2 Haziran 2024 Pazar günü yenilenmesini kararlaştırdı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde kesin olmayan sonuçlara göre, ilçede CHP'nin adayı Deniz Yağan 5 bin 82, Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy almıştı.

CHP süreci İl Seçim Kurulu'na taşıyarak mazbatanın seçimleri kazanan CHP adayına verilmesini talep ediyordu.

Valilik kayyım atadı

Valilik tarafından yapılan duyuruda "31 Mart 2024 tarihinde ilimiz Pınarbaşı ilçesinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilerek 02 Haziran 2024 tarihinde yenilenmesine karar verilmiştir. Pınarbaşı Belediye Başkanlığına, seçimlerin yenileneceği tarih olan 02 Haziran 2024 tarihine kadar Valilik Makamının oluru ile Kayseri Vali Yardımcısı Ömer Tekeş görevlendirilmiştir" denildi.

Vali yardımcısı paylaşım yaptı

Kayseri Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, sosyal medyadan yaptığı açıklamada belediye başkanı olarak atandığını duyurdu.

Tekeş paylaşımında şunları söyledi:

“Sayın Valimiz Gökmen ÇİÇEK’in 07.04.2024 tarih 103422 sayılı oluru ile görevlendirildiğim Pınarbaşı Belediye Başkanlığı görevine, 08 Nisan 2024 tarihi itibariyle başlamış bulunmaktayım.”

'Bugün yaşananlar 2019'da da yaşandı'

5 Nisan’da soL'a konuşan CHP Pınarbaşı Belediye Başkan Adayı Deniz Yağan 2019'da da aynı şeylerin yaşandığını ifade etmişti:

“Dört-beş tane köyün verisi girildikten sonra MHP Milletvekili Baki Ersoy geldi. Baki Ersoy gelmeden önce ben seçim hakimine söyledim. Çünkü 2019 yılında yaşadığımız bir olay vardı. Benzer şekilde geldiler. 26 tane köyün evraklarıyla içeride işlem yaparken bilhassa ben içeriye girerek usulsüzlüğe orada gözlerimle şahit oldum ve yakalamış oldum. Ama evrak olmadığı için herhangi bir şey ispatlayamamıştık. Buraya gelip baskı kurarak, farklı beyanlarda bulunarak seçimleri oldubittiye getirmek istediler. Ama bu sefer öyle değil.”

MHP’li Ersoy’un küfürleri kamerada

Bu sene seçim akşamı MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy'un hakime küfür ederek saldırdığı görüntüler sosyal medyada gündem oldu. CHP'li Oğuz Kaan Salıcı'nın paylaştığı videoda, Ersoy'un "Belanı s..rim" dediği duyuluyor. Salıcı, videoyu “Sansürsüz paylaşıyorum ki herkes görsün bu edepsizleri… MHP Milletvekili, hakime küfrediyor. Yıllar sonra kazandığımız Kayseri Pınarbaşı’nda seçim iptal ediliyor” notuyla paylaşmıştı.