CHP Genel Başkanı Meclis kürsüsünden hadis ve ayet okudu

Özgür Özel, adalet ve liyakati dini referanslarla anlattı. Konuşmasında hadislerden alıntılama yapan CHP Genel Başkanı, Meclis kürsüsünde Nisa suresinin 58. ayetini okudu.

Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki imam ve müezzinlerin bağlı olduğu Diyanet-Sen'in düzenlediği bir ankete yer veren Özel, "Diyanet-Sen üyesi, bu devletin memuru imam ve müezzinlerin tam yüzde 80’i Diyanet İşleri Başkanlığında torpil olduğunu düşünüyor" dedi.

"Şimdi geldiğimiz noktada ‘susmasın ezan’ diye oy atılıp da bu memlekette açlığa, yoksulluğa mahkum olanların, günde beş vakit dinlediği ezanı okuyan müezzinler, namazı kıldıran imamlarımız var ya…" diyen Özel, kürsüde Kurandan bir ayet okudu. 

Özel'in İslami referanslar içeren konuşması şöyle:

"Bunların sendikası var Diyanet-Sen... Geçen sene bu sendikanın acayip hakkını yediler. Dediler ki bütün memurlar promosyon alır. Bunlara gelince sen faizsiz bankayla çalış. Faizsiz banka da hazır kıstırdım diye diğerlerinin 10’da biri kadar promosyon verdi. Diyanet-Sen mücadele etti, dava kazandı. Üst mahkemeden bozdurdular, hep haklarını yediler. O Diyanet-Sen bir araştırma yapmış. Araştırmanın şu kısmı inanılmaz. Diyanet-Sen üyesi, bu devletin memuru imam ve müezzinlerin tam yüzde 80’i Diyanet İşleri'nde torpil olduğunu düşünüyor.

Ne demek torpil? Torpil liyakate değil sadakate önem vermek demektir. Ne demek torpil? Bir siyasi partiyi kayırmak demek. Ne demek torpil? Şüphesiz kul hakkı yemek.

Bu imam-müezzin Cuma günü hutbelere çıkıp da ne okuyor. Hadis-i Şerif okuyor, sure okuyor, ayet okuyor. Günde beş vakit okunan ezan Hz. Muhammet’in 'çık oku bakalım toplansınlar, namaz kılalım' dediği günden beri okunuyor. Peki o Hz. Muhammet ne demiş: 'Herhangi bir işi ehil olmayan birine verdiğinde kıyameti bekle demiş.'

Bakın bu hadis Hz. Muhammet’in hadis. Bunu tekrar eden Türkiye Cumhuriyeti’nin imamları. İman ederek tekrar ediyorlar ve bunların yüzde 80’i bu ülkede liyakat yok, torpil var diyor.

Çıkıyorlar hep birlikte uzun konvoylarla 300 araçla cumaya camiye gidiyorlar. Cuma namazında imam efendi çıkıyor nisa suresinin 58. ayetini okuyor. Ne diyor o ayet? 'Şüphe yok ki Allah size emanetleri ehline vermenizi ve hükmettiğiniz zaman adalet ile hükmetmenizi emreder.'

Nisa 58 bunu söylerken, bunu camide okuyan 100 imamdan 80’i 'bu ülkede torpil yapılıyor' diyor. Artık bu noktadan sonra sözün bittiği yerdeyiz. Bunu bütün vatandaşlarımıza anlatmak AKP’nin 'ezanı durduracaklar oyunu bana ver ey gariban!' dediklerinin nasıl bir sömürü, hile ve desise olduğunu anlatmak hepimizin boynunun borcudur."