Bulgaristan’da sandık çıkış anketine göre, GERB genel seçimleri ilk sırada bitirdi

Bulgaristan’da sandık çıkış anketlerine göre eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB), genel seçimleri il sırada bitirdi. 

Dış Haberler

Bulgaristan'da son 18 ayda dördüncü kez düzenlenen genel seçimde oy verme işlemi sona erdi. Sandık çıkış anketlerine göre eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB), genel seçimleri ilk sırada bitirdi.

Gallup International ve Alpha Research tarafından yapılan çıkış anketlerine göre, GERB oyların yüzde 24,6 ile yüzde 25,5'ini alması beklenirken, GERB'nin rakibi, haziran ayında çöken koalisyon hükümetinin lideri Kiril Petkov'un Değişime Devam (PP) Partisi’nin ise oyların yüzde 18,9 ile yüzde 19.9’unu alacağı tahmin ediliyor. Meclisteki 3’üncü parti ise oyların yüzde 14,4 ile yüzde 14,8’ini alması beklenen üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi oldu. 

Bulgaristan’da 22 parti ve 6 koalisyonun 240 sandalyeli meclise girebilmek için yarıştığı erken genel seçimlere katılımı oranı ise yüzde 35,3’te kaldı. 

Resmi olmayan sonuçlara göre GERB’in 66, PP’nin 52, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin 37, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) 27, Revival 26, Demokratik Bulgaristan 21 ve Böyle Bir Halk Var (ITN) Partisi’nin 11 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.