'Bir yıl içerisinde 30 bin yazılımcı yurt dışına gitti' iddiası: Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapıldı

YASAD Başkanı Kamalı, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, haberle ilgili bir açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, yeni nesil teknolojilere iş gücü yetiştirme konusunda Avrupa’nın zayıf olduğunu ve bunun ülkeler için ciddi bir problem haline geldiğini belirtti. Avrupa iş gücü açığını başka ülkelerden karşılayarak kapatırken, Türkiye’deki yazılımcılar ise yurt dışına yöneldi.

Bloomberg HT'den İlayda Kılıçday'ın haberine göre, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini ve bu sayının 100 bine çıkabileceğini söyleyen Kamalı, “Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun yazılımcıyı bin dolara çalıştıracak finansal gücü bulamazken, ABD ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti bizim TL bazında sürdürebilmemiz mümkün değil” dedi.

Kamalı bu durumun kısa vadede değiştirilmesinin mümkün olmadığını söylerken, yazılımcı yetiştirme programlarının artırılması gerektiğini söyledi.

'Daha çok yazılımcı yurt dışına gidecek'

Yazılım şirketlerinin mevcut iş gücünü kaybetmesinin en önemli nedenlerinden birinin de uzun çalışma saatleri olduğunu belirten Kamalı diğer etkenlerinin ise uzaktan çalışma koşulları, artan çalışma saatleri ve başka iş olanakları olduğunu ifade etti.

Geride kalan yazılımcıların üzerinde büyük bir çalışma baskısı oluştuğu belirten Kamalı, "Böylece geride kalanların üzerinde de büyük bir çalışma baskısı oluşuyor. Bir yazılımcıdan memnunsanız o kişinin arkadaşlarından da CV istenir işe alımın yüzde 30’u tanıdık üzerinden olur. Bu nedenle bir kişinin işten çıkması bir yıl içinde 5 kişinin daha işi bırakması anlamına geliyor" diye konuştu.

Şirketler büyüyor, yazılımcılar yurt dışına gidiyor

Kamalı, Türkiye’deki yazılım şirketlerinin yılda yüzde 20 büyüdüğünü belirtirken iş gücünün ise aynı dönemde yüzde 10’dan fazla azaldığını belirtti.

Öte yandan belirli tematik alanlarda da çok ciddi açıkların olduğunu ve söz konusu alanda faaliyet gösteren şirketlerin de bu durumdan yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

Kamalı, “Yazılımcıların ay içerisinde farklı şirketlerin projelerine destek verebilme konusunda esnekliği bir mevzuat olarak getirmeye çalışıyoruz. Yazılımcıların yurt dışına gitmemelerini, ülke içerisinde kalmalarını cazip hale getirecek programlar üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nden açıklama

Habere ilişkin Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nden açıklama yapıldı.

Ofis tarafından habere ilişkin yapılan açıklamada, iş gücü verilerinden bahsedilerek analiz yapıldığı ancak haber kaynağında ve verilerde herhangi bir bilimsel bir dayanak olmadığı, dayanaktan yoksun veriler ile kamuoyunu yanlı bir şekilde yönlendirdiği tespit edildiği söylendi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Avrupa Birliği Resmi İstatistik Ofisi verilerine göre 2021 yılında AB'ye üye 27 ülkenin Bilgi ve İletişim sektöründe istihdam ortalama %7,5 artarken Türkiye'de aynı dönemde istihdam artışı yüzde 12,5 olarak gözlenmiştir. Türkiye'de bu sektörde nitelikli insan kaynağının da arttığı gözlenmektedir. Uluslararası standartlara (ISCO-08) göre yazılımcıları da kapsayan, üst düzey beceri seviyesine sahip profesyonel meslek mensuplarının sayısı 2021 yılında yüzde 17,7 artış göstermiştir. Ayrıca, Türkiye'de Bilgi ve İletişim sektöründe faaliyet gösteren işletme sayısı aynı dönemde yüzde 11,3 artmıştır.

İstihdamda gözlenen bu büyümeye ek olarak, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı Sektör Bilançoları raporuna göre Bilgi ve İletişim sektörünün net kârı 2021 yılında önceki yıla göre yüzde 63,8 artmıştır.

Kaynağı olmayan verilerin kullanılması, hiçbir objektif veriye dayanmayan ve istatistiki verilerden uzak ifadeler kamuoyunu yanlış yönlendirerek bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Bu bağlamda bahsi geçen ifadelerin bilimsel dayanağının olması büyük önem arz etmektedir. Bu bilgiler ışığında haberdeki hataların giderilmesi, gerekli düzeltmelerin yapılması ve kamuoyunun bir daha yanlış bilgilendirilmesine sebep olmamak adına teknik alanlarda objektif verilere dayanan istatistiki veriler ile haber yapılması gerekmektedir."