'On binlerce çiftçi borçlu, yeni hacizler kapıda'

CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi olduğunu söyledi, 'yeni hacizler çok yakında' dedi.

Haber Merkezi

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu iktidarın acil olarak yeni bir düzenleme yapmaması halinde çiftçinin traktörünün, ineğinin, tarlasının haczedildiği görüntülerin yakında ortaya çıkacağını söyledi.

Gaytancıoğlu açıklamasında Tarım Kredi Kooperatiflerin aşırı faizleri nedeniyle mağdur olan çiftçilerin durumuna değindi ve borç yapılandırmak için verilen sürenin 30 Kasım tarihinde dolduğunu ifade etti. 

Yapılandırmanın gerçeklikten uzak olduğunu ve çiftçilerin ödeme imkânı olmadığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, “yakında yeni haciz görüntülerinin ortaya çıkacağını” belirterek iktidarı uyardı.

Çiftçinin sorunlarının çözümü için faizlerin silinip anaparanın uzun vadeli olarak yapılanması gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, "Geçtiğimiz yıl çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine borçları yüzünden haczedilen ve Yediemin parkına çekilen traktörleri Türk halkı televizyonlardan izledi hatta bazı çiftçilerimizin inekleri haczedildi, tarlaları satışa çıkarıldı" dedi.

'Çiftçi haciz kıskacında'

Gaytancıoğlu şöyle konuştu:

"‘Yanlış ve eksik yapıyorsunuz’ dedik ama yüzde 30 peşinat ödeyerek 31 Ekime, sonra da bugüne yani 30 Kasım 2021'e kadar çiftçinin borçları ertelendi. Evet, bugün son gün. Kuraklık oldu, gübreye yüzde 400 zam geldi, mazota yüzde 50 zam geldi, on binlerce çiftçi peşinatı bulamadı. Çiftçi buğdayını 2.200 liradan sattı, siz 4 bin liradan ithal ettiniz."

Üçüncü çeyrekte Türkiye tarımının yüzde 5,9 küçüldüğünü söyleyen Gaytancıoğlu, "Ne yapacaksınız? Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçinin yeniden traktörleri, inekleri haciz mi edilecek, tarlalar satışa mı çıkarılacak? Çiftçinin feryadını duyacak mısınız, yoksa her zaman yaptığınız gibi çözümü ithalatta mı arayacaksınız?” diye sordu.