Beyazıt'ta sert polis müdahalesinde 1 öğrenci yaralandı: 'Üniversiteler sizin çiftliğiniz değil'

Rektörlük kararıyla İstanbul Üniversitesi’nin yerleşkelerinin kapılarını ziyaretçilere açılmasına karşı öğrencilerin gerçekleştirdiği eyleme polis müdahale etti. Yaralanan bir öğrenci var.

Haber Merkezi

İstanbul Üniversitesi’nin yerleşkelerinin kapılarının ziyaretçilere açılmasını protesto eden öğrencilere polis müdahale etti. 

Polisin sert müdahalesi sonucunda bir öğrenci yaralandı. Rektörlük kararıyla okulun tüm yerleşkelerinin kapılarını ziyaretçilere açma kararı aldı. Rektörlüğün aldığı karara tepki gösteren öğrencilerin dün (20 Şubat Salı) Beyazıt Meydanı'nda başlattığı eylemler bugün de devam etti. 

Fakülteler arası geçiş yasağını ve Rektör Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar’ı protesto eden öğrencilere polis sert müdahalede bulundu.

‘Kayyım dışarı’ sloganları

Öğrencilerin ana kapıdan içeriye giriş yapmasına da izin verilmedi. Çevik kuvvet, kalkanlarla kapı önünden öğrencileri uzaklaştırdı. Şiddete maruz kalan Nazım isimli bir öğrenci de yaralandı. Yaralı öğrenci arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı.

Öğrenciler, eylem boyunca sık sık “Kayyım dışarı, öğrenciler içeri”, “Beyazıt, faşizme mezar olacak” ve “YÖK, medya, polis, bu abluka dağıtılacak” sloganları attı.

TKG: Üniversiteler sizin çiftliğiniz değil!

Türkiye Komünist Gençliği, "Üniversiteler sizin çiftliğiniz değil! Bugün #İstanbulÜniversitesi'nde yarın memleketin başka bir yerinde öğrencileri hiçe sayan her kararda mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz" açıklaması yaptı.