Beyaz Saray duyurdu: ABD ile Ukrayna arasında İstanbul'da üst düzey görüşme

ABD ile Ukrayna arasında İstanbul'da gerçekleşen görüşmeyi Beyaz Saray duyurdu. ABD'li Sullivan ile Ukraynalı Yermak İbrahim Kalın ile de bir araya geldi.

Haber Merkezi

ABD ve Ukrayna, İstanbul’da üst düzey görüşme gerçekleştirdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İstanbul’da Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak ile bir araya geldiği aktarıldı.

Açıklamada, “Sullivan, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne kararlı desteğinin altını çizdi. ABD ve müttefiklerinin, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Sözleşmesi de dahil olmak üzere uluslararası hukuku alenen ihlallerine pabuç bırakmayacağını ve Rusya'nın sözde ilhakına destek sağlayan herhangi bir kişi, kuruluş veya ülkeye ciddi maliyetler yükleyeceğini aktardı” denildi. 

Sullivan ve Yermak’ın görüşmede, Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki durumu ve Ukrayna'nın dünyaya gıda ihraç etmek için Birleşmiş Milletler ile devam eden çalışmalarını ele aldığı aktarılan açıklamada, “Sullivan, ABD’nin Ukrayna halkını bağımsızlıklarını ve demokrasilerini savunurken desteklemeye kararlı olduğunu vurguladı” denildi. 

Yermak ve Sullivan İbrahim Kalın ile de bir araya geldi 

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü'nden yapılan iki ayrı açıklamada Sözcü İbrahim Kalın'ın bugün Cumhurbaşkanlığı Mabeyn Köşkü’nde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak ile bir araya geldiği belirtilmişti.