Bakan Akar: Finlandiya ve İsveç somut adımlar göstermeden 'evet' demeyiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye'nin taleplerine yönelik somut adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini söyledi. Akar, "Ülkemizi karada, denizde, havada savunmak, milletimizin güvenliğini sağlamak. Bununla birlikte haklı davalarında dost ve kardeş ülkelerin yanında bulunmak, onlara destek vermek. Bunun yanı sıra bölge ve dünya barışına katkı sağlamak. Bunlar için çalışıyoruz" dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, gerçekleşecek NATO Zirvesi'nin en önemli konularından birinin "İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmemesi" olduğunu dile getirdi.

Akar, “Bizim Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulüne, bu ülkeler teröristlere verdikleri desteği tamamıyla kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil. Aynı zamanda gizli ambargonun da kaldırılması kendileriyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşümüzdür” diye konuştu.