AYM'de iktidar operasyonu: Yüksek Mahkeme'nin başına geçirilmek istenen İrfan Fidan kimdir?

Erdoğan'ın AYM'nin başına geçirmek istediği İrfan Fidan bir kez daha tartışma konusu oldu. Peki, kimdir İrfan Fidan?

Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Yargıtay'a atanan, orada dosya kapağı dahi açmadan Erdoğan tarafından AYM üyeliğine atanan İrfan Fidan için 2021'in başında yaptığımız haber, "Erdoğan böyle istiyor: İrfan Fidan AYM Başkanlığına getirilecek" başlığını taşıyordu.

Aradan iki yıl geçti ve şimdilerde süreç hızlandı.

Anayasa Mahkemesi yarın yeni başkanı belirlemek için seçime gidecekken, Erdoğan'ın iki yıl önceki adımı şimdi sonuç veriyor.

AYM üyelerinin en kıdemsiz isimlerinden olan Fidan'ın doğrudan Erdoğan tarafından desteklendiği belirtilirken, Halktv'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, Erdoğan kendisine yakın AYM üyelerini Saray’a davet etti ve İrfan Fidan’ı desteklemelerini söyledi.

Öte yandan kimi AKP'ye yakın AYM üyeleri dahil bu durumdam rahatsız olunduğu, mevcut başkan Zühtü Arslan’ın ısrarlar üzerine yeniden aday olduğu öğrenildi.

Seçime iki adaylı girilmesi halinde Erdoğan'ın AYM adayı Fidan, karşısında mevcut başkanı rakip olarak görecek.

Peki, Erdoğan'ın kritik kararlar öncesi AYM'nin başına geçirmek istediği İrfan Fidan kimdir?

İrfan Fidan kimdir?

Fatsalı olan İrfan Fidan, ilk görevine Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak 1999 senesinde başladı.

Sırasıyla Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı görevlerinde bulundu.

2015 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Bir yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirildi.

27 Ekim 2020'de HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçildi.

23 Ocak'ta ise AYM üyeliğine atandı.

AKP'nin kritik davalarına bakıyordu

Fidan, özellikle 2015 yılında yapılan atama sonrası AKP için kritik birçok soruşturmayı yürüten isim oldu.

Selam Tevhid, MİT tırlarının durdurulması, Balyoz gibi Cemaat sonrası "formatlanan" davalara bakan Fidan, Can Dündar-Erdem Gül, Gezi ve Osman Kavala davalarını da yürütüyordu.

'Türkiye'nin kaderi bu masada belirleniyor'

AKP'den istifa ederek Deva Partisi'ne katılan İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İrfan Fidan ile savcılık görevindeyken yaptığı bir görüşmeyi şöyle anlatmıştı:

"Kendi odasında çay içtik. Tabii orada havadan sudan konuşurken kendisi, Türkiye’nin durumundan, üzerlerinde çok büyük bir yük olduğundan, bunun mücadelesini verdiklerinden falan bahsetti. Aynı zamanda önünde büyük bir masa vardı. Masasını gösterdi. ‘Devletin kaderi bu masada belirleniyor’ gibi bir cümle kurdu. Ben, tabii o cümleyi duyunca inanın aklıma doksanlı yılların başı geldi zaten. Bu gibi tiplerden hep ürkerim. Sabah kalkarlar devlet kurarlar, akşam devlet yıkarlar, devleti sırtında taşıdıklarını zannederler, onlar olmazsa yani sonuçta kim bilir artık devletin başına ne gelecek şeklinde bir tasavvur içerisinde yaşarlar ki bir hukuk adamının böyle düşünmesi normalde kabul edilebilecek bir şey değil. Hukuk adamı rasyonel düşünür, mantıklı düşünür, soğukkanlıdır. Olguları serinkanlı bir biçimde ele alır, değerlendirir; ama ben, orada tamamen komplolar içerisinde bir Türkiye tasavvuruna sahip bir yaklaşım biçimi gördüm. Bunun da aslında yargı camiasında son yıllarda ciddi manâda arttığı kanaatindeyim; çünkü bununla ilgili çok somut veriler de var maalesef.”  

Fidan'ın "Türkiye’de önümüzdeki zamanlarda ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bazı yazarları okumanız gerekir" dediğini de aktaran ve Karar yazarlarının ismini verdiğini belirten Yeneroğlu, "Ben, o gün oradan çıkarken ‘Eyvah!’ diye çıkmıştım. Hatta birkaç gün sonra Karar gazetesindeki arkadaşlarla bir araya geldiğimde, ‘Ya arkadaşlar, siz neler yapıyormuşsunuz!' diye şakalaşmaya başlamıştım; fakat böyle bir zihin dünyası içerisindeki bir insanın, bugün Anayasa Mahkemesi’ne giden bir yolda Yargıtay üyelerinin de 107’si tarafından tercih edilmesi, seçilmesi, gerçekten çok korkunç bir şey. Derin derin düşündüren bir husus benim açımdan" ifadesini kullanmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz iddiası

Fidan'la ilgili bir diğer iddia ise Sezgin Baran Korkmaz gündeminde olmuştu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan 31 Aralık 2020 tarihinde şu anda Anayasa Mahkemesi üyesi görevini yürüten İrfan Fidan’la mesajlaşıp mesajlaşmadığını sormuştu:

“31 Aralık 2020’de Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan şimdiki Anayasa Mahkemesi üyesi İrfan Fidan’a mesaj atılmış mı, atılmamış mı? İrfan Fidan’ın numarası belli, bende de var. MASAK raporundaki en önemli isimler de serbest kalmış. Dönemin Cumhuriyet Başsavcısı olan Fidan’la, SBK mesajlaşmış”