Avukatından açıklama: Metin Gürcan davasında savcı belge mi sızdırıyor?

Soruşturmada gizlilik kararı olmasına rağmen Serhat Albayrak'ın başında olduğu Turkuvaz Medya'ya bağlı Sabah gazetesinin dosyadan belge ve fotoğraflar paylaşması dikkat çekti.

Haber Merkezi

Deva Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan, "Siyasal ve askeri casusluk" suçlamasıyla tutuklandı. 

Gürcan'ın siyasal ve askeri casusluk suçlamasıyla tutuklanmasının ardından dosyada yer alan görüntüler ve ifadeler eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak'ın başında olduğu Turkuvaz Medya'ya bağlı Sabah gazetesi tarafından yayımlandı. Yayımlananlar arasında, Metin Gürcan'ın Ankara'da bir kafede buluştuğu yabancı diplomatla görüşmesi ve kendisinden zarf aldığına dair görüntüler de vardı.

Cumhuriyet'ten Furkan Karabay'ın haberine göre Metin Gürcan'ın avukatı Yusuf Şahin, müvekkillerinin tutuklama kararının dahi ilk önce Sabah gazetesine verildiğini söyledi. Şahin, Sabah gazetesi tarafından yayımlanan ve gizlilik kararı olan casusuluk dosyasındaki fotoğraflar için "O görüntüler bizde bile yok, savcıdan talep ettik fakat gizlilik olduğu için vermediler. Bize bile vermediler ama onlara verdiler" dedi. Gürcan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Şahin, müvekkillerinin cezaevinde karantinada olduğunu söyledi.

Avukat Şahin ayrıca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gürcan hakkında teknik takipten 8 ay sonra operasyon yapılmasına dikkat çekti. Şahin, "Eğer casusluk varsa neden 8 ay izin verdiniz" diye sordu.