AKP'li Rektör Nükhet Hotar'la ilgili haberimize erişim engeli

AKP'nin kurucuları arasında yer alan, partide uzun yıllar genel başkan yardımcılığı yapan DEÜ Rektörü Nükhet Hotar, tartışmalı atamalarına yer verdiğimiz haberimize erişim engeli kararı aldırdı.

Haber Merkezi

14 yıl boyunca AKP'de genel başkan yardımcılığı görevi yapan, 22., 23., 25. ve 26. dönem AKP İzmir Milletvekili Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Nükhet Hotar, 2018'den bu yana görev yaptığı üniversitede tartışmalı kararlara imza atmıştı.

Atamaları gündem olan Hotar'la ilgili usulsüzlük iddiaları geçtiğimiz Eylül ayında Meclis'e de taşınmıştı. CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde Hotar'ın göreve geldiği 2018 Temmuz ayından bugüne kadar, idari görevi bulunan personel hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na karşı kaç tane ihbar, şikayet ve savcılık ceza soruşturması talebinde bulunulduğunu ve bunların kaçında ceza verildiğini sormuştu. Gökçen, bakandan disiplin soruşturmalarının ve bunların nasıl sonuçlandığının bilgisini de talep etmişti.

Son zamanlarda dışarıdan yaptığı atamalar üniversitede usulsüzlük iddialarını yeniden gündeme getirirken, soL'un konuyla ilgili haberine erişim engeli getirildi.

Kararda, İzmir’de "FETÖ Borsası" olarak adlandırılan yapının silahlı kanadını yönettiği söylenen, çok sayıda kişiden tehditle para aldıkları ve bazılarına silahlı saldırıda bulundukları gerekçesiyle hakkında dava açılan Serkan Kurtuluş'un iddialarına yer verdiğimiz haberdeki "FETÖ borsası" ifadesinin Hotar'ı "zan altında bıraktığı" ifade edildi.

Sansür artık rutin haline geldi

Türkiye’deki tüm basın kurumları, artık rutin hale gelen “ESB mailleri” gerçeğine aşina. ESB, Erişim Sağlayıcıları Birliği. Bu kurum, mahkemelerin verdiği erişim engelleme kararlarını ilgili yayın kuruluşlarına iletiyor ve içeriğin dört saat içerisinde kaldırılmasını söylüyor.

Erişim engelleri o kadar saçma bir hal aldı ki, soL, yakın zamanda tamamen bu konuya odaklanan bir Youtube programı yayınlamaya başladı: soL’a Sansür

Geçtiğimiz günlerde yine soL’da yayımlanan “Acun Ilıcalı’nın takımının sponsoru kripto para borsası Tomya’nın sahibi tutuklandı” başlıklı habere Samandağ Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen erişim engeline yönelik itiraz kabul edilmişti. Hakim Mehmet Atıcı, karara, “talep eden” bilgisini yazmazken, itirazın kabul edildiği kararda, "Hâkimliğimiz yetki alanında bulunmadığı anlaşıldı" ifadeleri kullanılmıştı.

Erişim engeli getirilen haberlerin listesini haftalık olarak yayımlayan Free Web Turkey sitesi de sansürlenmişti.